X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çöpe giden mermeri paraya çevirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çöpe giden mermeri paraya çevirecek

  • Giriş Tarihi: 18.2.2013

Maden ocaklarında atıl durumda bulunan ve ekonomik olmayan çatlak ve şekilsiz blok mermerler için 'Mermer Hastane'si kuruluyor. Ayda 1 milyon dolarlık mermeri çöpe gitmekten kurtaracak olan astanenin kuruluşuna Türkiye Mermer Maden Vakfı Başkanı Ali Kahyaoğlu öncülük etti. Bilecik Osmaneli OSB'de kurulacak 'Mermer Hastanesi' için kurulan şirketle ilk etapta 5 milyon dolar yatırım yapılacak. Daha sonra ikinci bir tesis için çalışmalar başlayacak. Doktorların bile ortak olduğu şirketle ilgili bilgi veren Vakıf Başkanı Kahyaoğlu, projenin ismini 'Mermer 2023' olarak adlandırdıkların söyledi. İtalya'dan makine alarak projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Kahyaoğlu, "Çatlak mermerler kimyasallarla dolduruluyor ve 1 santimetreye kadar kesilebiliyor" dedi. Bir ocakta çıkan mermerin yaklaşık yüzde 10'unun kullanılamaz halde olduğunu söyleyen Kahyaoğlu "Şirketi 29 Ekim'de açacağız. İlk yıl ciro hedefimiz 3 milyon dolar" diye konuştu.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ
Yukardaki resimde görülen basınç odası mermer hastanesinin yoğun bakım ünitesi olacak. Buraya gelen 'hastalar' basınç altında epoksi maddesiyle kaplanacak. Dokularına epoksi doldurulan mermerler de eskisinden daha sağlam hale gelecek.kalan karakter 1000

Hasim Acar - INKA Hasim Acar - INKA

Kırıp parçalayarak kullanmak yerine, bütünleştirip güçlendirerek 1. kalite plaka üretirseniz, elde edebileceğiniz katma değer mermerin cinsine göre 10 - 50 kat daha fazla olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 20.02.2013 11:35
Hasim Acar - İNKA Hasim Acar - İNKA

Parçalamak yerine, bütünleştirerek değerlendirmek çok daha fazla katma değer sağlıyor :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 20.02.2013 11:34
girişimciler girişimciler

mermercilerde işlerine yaramayan bedava hammadde olarak kullanabileceginiz mermerleri alın,birde çok ucuza bunları kıracak makinasını alın bedava duvar süslemek için patlatma mermer atölyeniz olsun,iş te yapılabilecek süper bir iş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 18.02.2013 11:19
Haşim Acar - İNKA Haşim Acar - İNKA

Kırarak kullanmanın metrekare başına katma değeri 1-2 dolar, ama atıl blokları otoklavda vakum ve basınç altında bohçalayıp; özel bir epoksiyle güçlendirip, geometrisi düzgün bloklar haline getirerek ince ama sağlam plakalar halinde kesmek, kestikten sonra plakaları vakum ve basınç altında tekrar bohçalayıp; özel bir epoksiyle tekrar güçlendirip, aynı zamanda mikro porozitesini doldurmak ve sonra da cilalayarak cam gibi parlak, "TAŞ" gibi sağlam plakalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 20.02.2013 11:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.