X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yüksek maaş isteyen kesin okusun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yüksek isteyen kesin okusun

  • Giriş Tarihi: 18.2.2013 11:13 Güncelleme Tarihi: 18.2.2013 11:17

Eskiden olduğu gibi iş yaşamında sadece tecrübe kazandıkça artmıyor. Satış, pazarlama ya da finans uzmanları üretimdekinden çok daha fazla kazanıyor.

İş dünyası artık öderken sadece deneyime önem vermiyor. Eskiden olduğu gibi 5,8 ve 15 yıllık ölçülerde artan maaş dönemi kapandı. Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer'in haberine göre; küreselleşme başta olmak üzere çalışan sayısındaki artış, üretim süreçlerinin kısalması ve makineleşme gibi etkenler bilgi teknolojileri, pazarlama ve finans uzmanlığı alanlarını eskisinden çok daha fazla değerli kılıyor.

Şirketler günümüzde hangi işe, neden, ne kadar ücret ödeyeceklerini belirleyebilmek için iş değerlemesi gibi yöntemleri kullanmaya başladılar. Türkiye'de üst ve orta düzey yönetici seçme ve yerleştirme konusunda uzman insan kaynakları ve danışmanlık şirketlerinden Data Expert'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya, firmalara daha çok vizyon ve para kazandıran mesleklere sahip olanların ücretlerinin katlanarak arttığına dikkat çekti. Altunkaya, şöyle konuştu:

İlk bakışta tecrübenin işe alımda daha çok tercih edildiği ve ücretinin de yüksek olduğu düşünülse de bu her işkolu için geçerli değildir. Örneğin bilgi teknolojileri gibi alanlardaki tecrübe çok uzun yıllardan sonra (bilginin eskiyeceği düşüncesiyle) dezavantaja dönüşebilir. Ücret durağanlaşır. Satış pazarlama dinamikliği açısından genç yaşlar tercih edilen yaşlardır. Finans ve idari pozisyonlarda ücretler artar.'


120 BİN KİŞİYE BİLİŞİMDE FIRSAT

Altunkaya, bilişim sektöründe 120 bin; perakendede 50 bin; enerji ve inşatta üretim, mühendis, AR-GE, otoyol, alt yapı uzmanı 80 bin ise sağlıkta 20 bin, finansta da 15 bin nitelikli eleman açığı olduğunu söyledi. Yeni mezunların önlerinin açık olduğu alanlar ise sağlık, sosyal medya ve e-ticaret.


ZİRVE İÇİN 15 YIL BEKLİYOR

Hasan Altunkaya: Yeni mezun muhasebe, idari işler v.s gibi pozisyonlarda işe başlangıç ücreti yıllık 21 bin ila 24 bin lira civarındayken, ilk 5 yılda azami 2 katına çıkar. 15 yılın sonunda ulaşabileceği azami rakam 160 bin ila 180 bindir. Oysa aynı konumdaki iş geliştirme, finans veya satış pazarlama gibi pozisyonlarda işe başlama ücreti 30 bin lirayken 5 yılda 90 bin liraya ulaşabilir. 15 yıl sonunda ise finans sektörü 300 bin, satış ve pazarlama 350 bin ve üzerindeki rakamları almaya başlar.'


300 BİN KİŞİ ARANIYOR

Türkiye'de finanstan enerjiye, inşattan bilişime birçok sektör 2013'te istihdam etmek 300 bin civarında nitelikli eleman arıyor. Altunkaya, küçük KOBİ ya da aile şirketlerinin satın alma ve şirket evlilikleri sonucunda büyümesi ve uluslararası şirketlere dönüşmesiyle kariyer dünyasında önemli bir istihdam sürecinin yaşanacağına dikkat çekti.

Kaynak: Akşam


kalan karakter 1000

Ali Ali

Burada bu maaş, şu maaş imkansız diyerek piyasayı düşürmeye çalışan işverenlere kanmayın.Düşük ücret istemeyin.Piyasayı düşürmeyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.04.2014 17:51
nereye kadar nereye kadar

Lafta özgürlük, eşitlik, demokrasi. Günümüz sisteminin ortaçağ düzeninden tek farkı etiketler. Krallar yok başkanlar var, vezir yok finans uzmanları var, soylular yok dolar milyarderleri var, toprak sahipleri ve hiçbir zaman kıymetli toprak sahibi olamamaya mahkum edilmiş ırgat sınıfı, bu ırgatları hizada tutacak silahlı güçler. Ticaretle burjuva olma hayalleri yaratılsada hikaye. Maaşını kiraya yatıran ırgat kâr getirecek yatırımı finanse edemez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.03.2013 23:52
normal bir durum normal bir durum

satış pazarlamayı yapabilen, becerebilen insan istediği kadar para alabilir, çok normal, zaten en çok aranan meslek de bu, herhangi bir vasfa da gerek yok. Satış-Pazalamacının patronu 1 milyon ve daha fazlasını alır, arkadaşa da 350 bin verir, kim olsa verir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.02.2013 23:34
7 yıllık bankacıyım maaşım 1.600TL 7 yıllık bankacıyım maaşım 1.600TL

güldürmeyin adamı. Yüksek lisansım var, inglizcem var, iş tecrübem var. Networküm var ama 1.600tl ye çalışıyorum. Bankada anamızı aglatıyorlar. Verem olacagım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.02.2013 22:33
part0fm3 part0fm3 // BURSA

hep hikaye hep hikaye haber değil hikaye okuyoruz her gün

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır3
cevapla 18.02.2013 16:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.