X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 40 bin Suriyeli işbaşı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

40 bin Suriyeli işbaşı yapıyor

  • Giriş Tarihi: 21.2.2013

İş dünyasının Suriyeli mültecilere yönelik istihdam teklifi hayata geçiyor. Çalışma Bakanlığı düzenlemeleri tamamladı. Martta şirketler eleman almaya başlayacak. İlk etapta 40 bin Suriyeli mültecinin işe başlaması planlanıyor

Türkiye'ye sığınan 200 bini aşkın Suriyeli mülteci için iş dünyasından gelen "istihdam edelim" talebi karşılık buldu. İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği talep üzerine harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hazırlıklarını tamamladı. Buna göre Türkiye'de ikamet alan Suriyeliler'e talep etmeleri durumunda çalışma izni verilecek. Uygulama martta başlayacak. Kararla birlikte Kahramanmaraş'ta 5, Gaziantep'te 10, Türkiye genelinde ise 40 bin Suriyeli mültecinin istihdam edilmesi planlanıyor. İş dünyası örgütleri ve sanayi odaları karardan memnun. İşadamları uygulama ile birlikte uzun süredir sıkıntı yaratan vasıfsız işçi ve ara eleman ihtiyacının önemli ölçüde çözüleceğini ifade ediyor.

KAYIT DIŞI ÇALIŞIYORLARDI
Mültecilerin birçoğu başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında kaçak yollarla çalışıyorlar. Özellikle tekstil atölyeleri, inşaatlar ve tarlalarda iş buluyorlar. Mültecileri istihdam eden şirketler kaçak işçi çalıştırdıkları gerekçesiyle ceza alıyordu. Bu kapsamda Osmaniye, Gaziantep ve Kilis'te 80'den fazla firmaya yasal işlem uygulandı. Gaziantep'te bir fabrikadaki patlamada hayatını kaybedenler arasında Suriyeliler'in de bulunması uygulamayı hızlandırdı.

DOKTOR KAÇAK HAMALLIK YAPIYOR
Gaziantep Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Cuma Çekici "Üzücü bir durum var. Ancak kararla iyi bir tablo ortaya çıkacak. Ne yazık ki Suriye'den gelen doktorlar, öğretmenler işyerlerine ne iş olsa yaparım diye başvuruyor. Hatta hamallık yapmayı öneren bile var. Hedefimiz yasal ve daha iyi işlerde çalışmaları" dedi.

HEMEN İŞE ALACAĞIZ
Kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç Aslan, şirket olarak hemen harekete geçeceklerini ifade etti. Aslan, "Ciddi bir işçi açığı var. Maden sektörü binlerce kişiyi istihdam edebilir. Karar hem bize hem de Suriyeli dostlarımıza güç katacak" diye konuştu.

40 BİN KİŞİ İSTEMİŞLERDİ
Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'daki sanayiciler, vasıfsız eleman açığını kapatamadıklarını belirterek, illerinde kurulu mülteci kamplarından toplam 40 bine yakın işçi talep etmişti.

HİNTLİ-ÇİNLİ İŞÇİ TALEBİ DE MASADA
Yine SABAH'ın gündeme taşıdığı ithal işçi talebi de bakanlığın çalışma programına girdi. Bu konudaki faaliyetlerin sonuçlarının da yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

kalan karakter 1000

SEZGİN SEZGİN

SEN İŞÇİYE VER ASGARİ ÜCRETİ İŞÇİ BULAMIYORUZ YUH BE GETİR SURİYELELERİ BURDAKİ TOPRAK YESİN NE DE OLSA VATAN

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 22.02.2013 07:22
ahmet boyacı ahmet boyacı

suriyeden gelenler türkiyenin işgücü açığını kapatmaya yetmez filistin halkının tümününde Türkiye getirilmesi lazım,bu şekilde ortadoğu problemi çözülmüş olur, bizim zavallı vergi mükellefimiz vergi ödemeye devam etsin bu gidişle dünyayı kalkındırız diye düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 22.02.2013 00:01
umut umut

saten işsizdik şimdi tam işsiz kalacaz çarşı karışaçak artık yapacak bişey yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 15.04.2014 19:42
arzu arzu

bizim çocuklarımızda üniversiteyi boşa okudu iki çocuğum ve ben boşuna iş arıyoruz yokki bize sıra gelmez kendi memleketimizde

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır7
cevapla 21.02.2013 09:34
Aynur Eriş Aynur Eriş

Aynı şeyi İstanbul'da yaşayanlar içinde yapın. insanların mesleği var. Fakat kaç yıllık deneyiminiz olursa olsun Asgari ücret teklif ediyor her firma. Yaptığınız işi önemsemiyorlar. Ne kadar ucuza çalıştırabileceğinin derdinde şirketler. Asgari ücret bir insanın hayatını idame ettirmesi için yeterli değil. Suriyelileri düşünenler. Birazda İstanbul'da hayat mücadelesinde olan işçi kesimini düşünün. Geçinemiyoruz. İş yok. Maaşlar çok düşük. Anlatabildimmi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet50
hayır1
cevapla 21.02.2013 08:59
cengiz cengiz

işçi değil köle aranıyor patronlar çok kazanacak emek sömürüsü devam edecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet56
hayır5
cevapla 21.02.2013 08:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.