X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TÜBİTAK'tan 100 bin lira hibe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'tan 100 bin lira hibe

  • Giriş Tarihi: 21.2.2013 11:30 Güncelleme Tarihi: 21.2.2013 11:39

'ın bireysel girişimcilere yönelik ilk kez başlattığı destek programı kapsamında 125 iş fikrine 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği verilecek.

Program sonunda ise iş fikirlerini geniş kapsamlı Ar-Ge projelerine dönüştüren girişimciler 550 bin liraya kadar desteklenecek.

İş fikri olan ancak hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek desteği bulamayan girişimcilere , önemli bir fırsat kapısı açtı. Şirketleşmemiş fikirlere ''1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı'' kapsamında hibe desteği veriliyor.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'nca (TEYDEB) yürütülen destek programının Haziran 2012'deki ilk başvuru dönemine 745 iş fikri başvurusu geldi, bu iş fikirlerinin 451'i ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazandı.

İş planı hazırlamaları için eğitim ve rehber desteği alan girişimcilerden 360'ı iş planlarını zamanında hazırlayarak ikinci aşamaya başvurdu. Yapılan değerlendirmede, söz konusu 360 iş planından 125'i, sermaye şirketi kurarak 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği almaya hak kazandı.


GİRİŞİMCİLERİN YARISINDAN FAZLASI ELEKTİK-ELEKTRONİK VE BİLİŞİM ALANINDA

TÜBİTAK'ın sermaye desteği vereceği iş planlarının yüzde 34'ünü bilişim teknolojileri alanındaki projeler oluşturuyor. Yüzde 22'si elektrik-elektronik, yüzde 17'si biyoteknoloji, yüzde 11'i ulaştırma ve savunma, yüzde 10'u makina-imalat, enerji ve tekstil ile yüzde 6'sı da malzeme, metalurji ve kimya alanında.


ANKARA 44 PROJEYLE BİRİNCİ SIRADA

Destek almaya hak kazanan iş planlarının yoğunlukta olduğu şehirler sıralamasında ise Ankara 44 projeyle birinci sırada yer alıyor.
Başkenti 42 projeyle İstanbul, 8 projeyle Eskişehir, 5 projeyle İzmir takip ediyor. 26 proje ise aralarında Iğdır ve Elazığ'ın da bulunduğu diğer illerdeki girişimcilere ait.


GİRİŞİMCİLERİN YÜZDE 11'İ KADIN

Yüzde 11'ini kadınların oluşturduğu girişimcilerin yarısından fazlası 30 yaşın altında bulunuyor. Desteklenecekler arasında trafik izleme sistemi, sentetik tohumların geliştirilmesi, kablosuz su altı keşif robotu, bomba tespit sistemi, tren kazalarına karşı erken uyarı sistemi ve DNA şifrelemesi gibi iş fikirleri yer alıyor.


İLK ÖDEME TEMMUZ'DA

1512 destek programı kapsamında girişimciler, sermaye şirketlerini 15 Mayıs'a kadar kurarak TÜBİTAK'a başvuracak.

Yapılan sözleşmenin ardından 1 Temmuz'da iş planında önerilen faaliyetlere başlanacak. TÜBİTAK, belirtilen proje bütçesinin ilk ödemesini Temmuz ayında yapacak. Proje ortasında da ara ödeme yapılacak. TÜBİTAK, girişimciye finansal, idari ve teknik konularda da destek olmaya devam edecek. Ayrıca ikinci aşama süresince her firmaya bir iş rehberi atanacak.

12 aylık sürenin sonunda ise ikinci aşama tamamlanacak.


550 BİN LİRA BÜTÇELİ PROJELERE DESTEK

Bu aşamayı başarıyla tamamlayan firmalar, kendi tercihleri doğrultusunda daha kapsamlı bir Ar-Ge projesi yapmak üzere üçüncü aşamaya 550 bin liraya kadar projeler sunabilecek, doğrudan ürün ve hizmet ticarileşme aşamasına da başvurulabilecek.

Üçüncü aşamaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı'nı tamamlayan firmalardan da başvuru alınmaya başlandı. Şu ana kadar 27 teknogirişim firması programın üçüncü aşamasına başvuruda bulundu. Bunlardan 9 tanesi destek almaya hak kazandı.

kalan karakter 1000

burak aslan burak aslan

her şey çok güzel gidiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.03.2014 19:30
ahmet aslım ahmet aslım

bizim ülkemizde buluş falan olmaz .ben makina mühendisiyim TÜBİTAK ilk defA 1992 yılında projesi olanlara destek vereceğini ilan etti; bende o yıl çok güzel bir projem vardı verdim ama hala cevap bekliyorum (22 yıldır) .Şimdi aynı proyeyi yabancı firmalara önerdim anında olumlu cevap geldi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.03.2014 13:28
Barış YILMAZ Barış YILMAZ

Kızmayın ama 22 yıldır bekliyorsanız eğer TÜBİTAK zamanında doğru karar vermiş bence.
Saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.05.2016 08:46
makul bey makul bey

Allah TUBITAK'i gecmisteki atil, perisan halinden bu gune getirenlerden razi olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır4
cevapla 21.02.2013 14:46
Ankaranın zirvede olması normal Ankaranın zirvede olması normal

Ankaranın zirvede olması normal çünkü Türkiye politik iktisata konu bir ülke. Ekonomi Ankaradan şekilleniyor. Bal tutanlar parmaklarını yalıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır5
cevapla 21.02.2013 11:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.