X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kredi borcum bitti diye sevinmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kredi borcum bitti diye sevinmeyin

  • Giriş Tarihi: 23.2.2013 09:54 Güncelleme Tarihi: 23.2.2013 10:29

Bankalar, ni erken kapatan müşterilerine yeni bir daha çıkartıyor.

ni erken kapatanlara bankalardan hesap tuzağı. Kredi üzerindeki ipoteği fek ücreti alarak kapatan banka şart olarak da bankadan hesap açmalarını müşterilerine şart koşuyor. Asıl tuzak ise burada; banka hem ipotek fek ücreti hem de açtığı hesap ile hesap işletim ücreti alıyor.


İPOTEK FEK ÜCRETİNE BİR DE HESAP AÇIYORLAR

Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Bankacılık Alt Komisyonu'na katılan sikayetvar.com'un toplantı notlarına göre, bankalar konut kredisini kapatan müşterilerinden ipotek fek ücreti almakla kalmıyor bir de müşterinin bu ücreti bankaya direk yatırmasına izin vermeyip hesap açıyor. Komisyonda ele alınan bir şikayete göre; konut kredisini ödeyen bir tüketicinin bankaya borcu bitmiyor. Çünkü tüketici krediyi çekerken eve banka tarafından ipotek konuluyor. Kredi borcunu ödeyenlerin ise ipotek fek ücreti adı altında ödemesi gereken bir ücret daha var ve bu ücret ortalama 400 TL civarında.Banka bu ücreti tüketiciden ödemesini talep ediyor. Aksi takdirde tüketicinin evinin üzerinde bulunan ipoteği kaldırmıyor. Bu ücreti ödediğinde ipotek fek yazısını hazırlayıp gönderiyorlar. Tüketici bu yazı ile tapuya başvurduğunda konutu üzerindeki ipotek kalkıyor. Alınan ücretin alınıp alınmaması gerektiği konusunda tartışmalar bitmezken tartışma yaratacak başka bir konu daha ortaya çıktı.


BANKALARDAN ŞARTLI KREDİ

Kredi çekerken dosya ı, sigorta masrafı, expertiz ücreti, hesap işletim ücretleri, kredi faizi vb. ücretler adı altında zaten bir çok şeyi ödeyen tüketiciye bir masraf daha çıktı. İpotek fek ücretini ödeyerek borcunu kapatmak isteyen tüketiciye banka "size bir hesap açalım borcunuzu buraya yatırın" diyor. Böylece siz bankanın talep ettiği borcu yatırmak için hesap açtırmış oluyor bir de bu hesabı kapatmak için uğraşıyorsunuz. Ödediğiniz hesap işletim ücretleri de cabası.

kalan karakter 1000

cemilhektor cemilhektor

Bu bankalar iyice yoldan çıktılar. Kanuni düzenleme ile bunlara dur denilmesi gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 26.02.2013 08:01
mehmet mavi mehmet mavi

medeni kanuna göre ipoteği kaldırmak alacağının tamamını alan alacaklının (bankanın) yükümlülüğü. tüketiciye bir yazı vermek yerine ipoteği bizzat kendisinin kaldırması gerekiyor.mahkemeye başvurmak gerek banka bu yükümlülüğünü yerine getirmezse.

Aynı Görüşte misiniz?
evet76
hayır2
cevapla 23.02.2013 14:50
mustafa 42 mustafa 42

bu nasıl bankaya elini veren kolunu kaptırıyor bir türlü gözleri doymuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet103
hayır1
cevapla 23.02.2013 14:08
haydar haydar

Bankalar tek tek batarken üzülmüştük,En ıyı günlerimizmiş beter olsunlar,

Aynı Görüşte misiniz?
evet130
hayır5
cevapla 23.02.2013 13:50
YETER ARTIK YETER ARTIK

Bankaların dolandırıcıklarına bir dur denilmesi gerekiyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet102
hayır3
cevapla 23.02.2013 13:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.