X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ANKA seri üretime geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

seri üretime geçiyor

  • Giriş Tarihi: 1.3.2013 15:11

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, milli imkanlarla tasarımı gerçekleştirilen ile ilgili olarak bir iki ay içerisinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI TUSAŞ) ile sözleşme imzalanacağını söyledi. Bayar, ANKA'nın bazı özelliklerini daha da geliştirmeyi düşündüklerini bildirdi.

Bayar, '''' () Sistemi projesinin bir tasarım geliştirme projesi olduğunu ve geçen ay bu projenin son testlerinin yapıldığını hatırlattı. Bu testlerin içinde en az 18 saat havada kalma, gece iniş-kalkışların olduğunu anımsatan Bayar, ANKA'nın testlerden başarıyla geçtiğini ifade etti.

ANKA projesinin tasarım-geliştirme safhasını da başarıyla tamamladığını vurgulayan Bayar, bundan sonraki sürecin seri üretim olduğunu kaydetti.

Bu durumla ilgili olarak TAI ile sözleşme görüşmelerinin devam ettiğine dikkati çeken Bayar, ''Önümüzdeki bir iki ay içerisinde TAI ile sözleşme imzalayacağımızı düşünüyorum. Bunlar seri üretim uçakları olacak. Tasarım-geliştirme uçaklarından biraz daha ileri bir tasarım ve versiyon olacak. Bazı özelliklerini daha da geliştirmeyi düşünüyoruz ama bugün itibariyle ANKA uçağımız olgunlaşmış ve başarılı bir insansız hava aracıdır'' diye konuştu.


''MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ ÖZGÜN BİR SİLAH''

Bayar, soru üzerine, ''Mehmetçik'' silahının Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun üzerinde çalıştığı bir silah olduğunu ve bunun Milli Piyade Tüfeği ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Milli Piyade Tüfeği projesinde geliştirilen silahın tamamen özgün olduğunun altını çizen Bayar, ''Milli Piyade Tüfeği kendi tasarımımızla geliştirdiğimiz, şu anda kalifikasyon testlerine tabi tuttuğumuz bir silah. Bu silahı henüz kamuoyuyla paylaşmış bir değiliz'' dedi.

Bayar, ayrıca, test süreçlerinin tamamlanmasının ardından silahın kamuoyuyla paylaşılacağını ifade ederek, silahın tamamen Türkiye'ye özgü olduğunun görüleceğini ifade etti.

kalan karakter 1000

ŞÜKÜRLER OLSUN ŞÜKÜRLER OLSUN

emeği geçen herkezden Allah razı olsun teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 01.03.2013 22:13
zubeyir Acikkol zubeyir Acikkol

kurur duyucu bir gelisme masallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.03.2013 21:32
osman viyana osman viyana

yerli olsun da camurdan olsun saygilar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.03.2013 20:39
umper umper

türk insanı istesin yeter...biraz tembeliz galiba...zora gelince yapıyoruz işte görüldüğü üzere

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır0
cevapla 01.03.2013 19:34
berk berk

inşallah bol bol satarız bu uçakları başka ülkelere ve geliştirmek için kaynak sağlarız

Aynı Görüşte misiniz?
evet81
hayır0
cevapla 01.03.2013 17:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.