X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Borusan lojistiği internetle büyütecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Borusan lojistiği internetle büyütecek

  • Giriş Tarihi: 5.3.2013 17:00

, 5 milyon dolar tutarındaki inovasyon yatırımıyla geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı projesini sektörün hizmetine sunuyor.

'in Türkiye'de alanında ilk ve tek olma özelliği taşıyan yeni şirketi (Elektronik Taşımacılık Ağı Taşımacılık ve Tic. A.Ş.) 5 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen inovasyon projesi sonucunda kuruldu.

Türkiye lojistik sektöründe ETA ile bir devrim yaratıldığını belirten Borusan Holding CEO'su Agah Uğur sistemin ortaya çıkışını ve lojistik sektörü açısından önemini şöyle anlattı:

"ETA Borusan'ın 'bir adım önde olmak' vizyonuna paralel olarak yürüttüğü inovasyon çalışmalarının bir sonucu. Balnak satın almamızla Türkiye lojistik sektörünün lideri haline gelen Borusan Lojistik, ETA ile bu liderliğinin sadece rakamlara dayanmadığını, sektöre yeni bir soluk ve vizyon getireceğini de kanıtlamış oluyor.

Lojistik sektörü binlerce şirketin iş yaptığı hayli dağınık ve kurumsallaşmanın en zor sağlanabildiği iş alanlarından birisi. Bu sistem Türkiye'de nakliye yapan bireysel girişimcilerin filosunu bir anda verimli, merkezi olarak kontrol edilebilen, izlenebilen kurumsal bir hizmet sunucusu haline dönüştürüyor. ETA ile yurtiçi kara taşımacılığı alanında bir değişim yaratacağımızı düşünüyoruz. Borusan'ın; sadece lojistik sektöründe değil, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde inovasyon stratejisi doğrultusunda yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederek Türkiye ekonomisine çok önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum."

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise ETA şirketinin teknolojik sisteminin kullanım kolaylığı ve verimlilik gibi avantajlar sunmasının yanı sıra uygun fiyatlı ve güvenilir olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Lojistik sektöründe bugün Türkiye'de trafiğe kayıtlı yaklaşık 800.000 araç bulunuyor. Araç sahiplikleri genelde bireysel. Sektörde bir sermaye birikiminden söz etmek mümkün değil, teknoloji kullanımı ise son derece kısıtlı. Bu piyasa şartlarının bilinci ile KOBİ'lerimize ve kamyoncu esnafına değer katan, onların ihtiyaçlarını karşılayan yeni şirketimiz ETA'yı kendi deneyimlerimizi temel alarak oluşturduk. Kurduğumuz model, kamyoncu esnafı ile yük sahibini biraraya getiren basit bir buluşma platformu değil, binlerce aracın verimli yönetilerek tüm partilere değer yaratıldığı teknolojik filo yönetim sistemidir.

ETA iş modelinin alt yapısını hazırlarken, her biri kendi sektörünün önde gelen oyuncuları olan Garanti Bankası, Turkcell ve Shell ile güçlü iş ortaklıkları kurduk.

Yeni şirketimiz ETA ile Türkiye ekonomisi için de önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Mevcut durumda taşımacılıkta her 4 hareketten birisini katma değer yaratmayan verimsiz hareketler oluşturuyor. 10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtta yıllık vergi kaybının 1,5 milyar TL dolayında olduğu belirtiliyor. Olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasar da yaklaşık 3,5 milyar TL.

Sektöre getireceği standartlar sayesinde tüm bu olumsuzlukların tersine çevrilebilmesine imkân sağlayacak ETA ile sisteme üye araçlarda yüksüz taşıtların taşıt-km içindeki payı iyileşiyor. Aynı araç adediyle daha fazla taşıma yapılarak; % 20 verimlilik artışı sağlanıyor, yaklaşık 10.000 adet daha az ağır vasıta araç kullanılıyor. Bu verimlilik kazanımı, bir başka anlatımla 15 milyon adet ağaca bedel.
Bu açıdan bakıldığında kahverengi sektörümüz için yemyeşil bir adım atıyoruz.

Diğer yandan 10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtla mücadele açısından kamu yönetimimize önemli bir destek oluşturacak. Olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasarı azaltacak. Bunlar da ülke ekonomimiz için çok önemli tasarruflar ve kazanımlar olacak.

ETA, Borusan Lojistik'i sektörel liderlik konumunda bir ileri boyuta taşımasının yanı sıra bağımsız nakliyecilere, KOBİ'lerimize ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak."

kalan karakter 1000

ETAM ETAM ETAM ETAM

Ya ne güzel şeyler bunlar hep destek tam destek :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.03.2013 10:20
Ahmet yahşi Ahmet yahşi

Acaba Vadeli hizmet veriyorlar mı ?.Gerçi Kredi kartı ile taksitle de ödetttiriyorlar .Bence Nakit parası olmayanlara fayda sağlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.03.2013 09:06
Mehmet Baykan Mehmet Baykan

Gerçekten iyi bir düşünce.Merak ediyorum acaba nasıl oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.03.2013 09:05
lojistikçi lojistikçi

Gerçekten çok iyi düşünülmüş bir sistem .Deneme amaçlı fiyat almak istedim baktım gayet uygun fiyat verdi.Eski usul yollar gerçekten çok sıktı artık.Telefon arama derdin yok.İnternetten ürün alır gibi taşıma hizmeti almak bu olsa gerek.Tebrikler borusan

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.03.2013 08:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.