Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'IMF'ye borcumuz kalmadı'

Giriş Tarihi: 8.3.2013 20:53

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bizim IMF'ye olan borçlarımız mayıs ayında bitiyor. Şimdi onlar bize durumunuz iyi bize borç verin diyorlar" dedi.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sertifika törenine katına Bakan Ergün, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun mayıs ayında sona ereceğini dile getirdi. Ergün, 3 yılda 125 bin girişimcinin KOSGEP'e başvurduğunu dile getirerek, "KOSGEP'in 23 yıllık bir geçmişi var. Bu geçmişte ilk 20 yıla baktığımızda sadece bin vatandaşımız girişimci olmak için başvurmuş. Son 3 yıla baktığımızda ise 125 bin kişi başvurmuş. Toplumda girişimciliğe ilgi olduğunu görebiliyoruz. Türkiye artık iyi bir noktadadır. Bizim IMF'ye olan borçlarımız mayıs ayında bitiyor. Şimdi onlar bize durumunuz iyi bize borç verin diyorlar. Bizde düşünüyoruz. Belki verebiliriz" dedi.

"KADINLARIMIZLA İLGİLİ POLİTİKALARA ÖNEM VERİYORUZ"

Ergün, hükümet olarak kadınlarımızla ilgili politikalara büyük önem verdiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti;

"Kadınlarımızın bir birey olarak aile içi ve toplumda ki değerini de güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bugün kadınlarımızın ekonomide, siyaside akademide daha aktif bir şekilde yer almaları kalkınma hızımızı daha üst seviyelere taşıyacaklardır. Kadının elinin daha çok işe değirmesi gerekir. Tam arzu ettiğimiz yerde değiliz. Daha çok işte kadının eli, aklı ve vicdanı olmalıdır. Geçen dönem yaptığımız anayasa değişikliğinde kadınlar lehine uygulanacak pozitif ayrıcalıklar anayasadaki ayrımcılık konusuna teşkil etmeyecektir. Buna ihtiyacımız var. Hayatın her alanında sürdürmeliyiz."

"KADINLARIMIZ İŞÇİ DEĞİL, İŞ VEREN OLMALIDIR"

KOSGEP Girişimcilik Kurslarına kadınların başvurmasının önemli olduğuna değinen Bakan Ergün, fabrikada çalışan kadınların işçi olmak yerine iş veren olmaları gerektiğini vurguladı. Bakan Ergün, kadınların ekonomiye yön vermesi gerektiğini belirterek, "Sağlığa önem veren empati yapabilen fedakarlığa dayanan özeliklerine iş dünyasının çok ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ekonomiye daha fazla dahil olup, yön vermesini istiyoruz. Ülkemizde ki en hayati konulardan birisi girişimcilik konusudur. Gençler ve kadınlar. Girişimciler sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirecek en büyük imkanımızdır" diye konuştu.

"ATADAN KALMA YÖNTEMLE ŞİRKET YÖNETİLMEZ"

Eskiye dayalı sistemle yönetilen şirketlerin kapandığına dikkat çeken Ergün, "Ekonomik ve siyasi istikrarı oluşturarak ülkemizin girişimcilerin önündeki en büyük engelli kaldırarak, teşviki verdik. Son yıllarda açılan şirket sayısı artıyor. Yapılan araştırmalara göre eskiye göre daha girişimcilik konusunda daha istekliyiz. Hükümet olarak girişimcilik olarak çok önemli bir konuda yeni girişimcileri desteklemek için önemli çalışmalar yapmaktayız. Girişimcilere verilen eğitimleri arttırmak önemli hedefleri sağlayacak eylemler belirledik. Bugünün girişimciliği atadan kalma yöntemlerle olmaz. Bugünün şirketi daha doğarken ölüyor. Biz şirketleri uzun ömürlü yapmalıyız. Bunun içinde bilinçli olmak lazım. Bunu da eğitimle sağlayabiliriz. Ortama ömür 6 yıl. Uzun ömürlü işletmelerde var. Ancak doğarken ölen işletme sayısı fazla olunca bu sayı karşımıza çıkıyor" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
'IMF'ye borcumuz kalmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz