X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Akaryakıt masrafını yüzde 20 azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Akaryakıt masrafını yüzde 20 azalttı

  • Giriş Tarihi: 9.3.2013 12:45 Güncelleme Tarihi: 9.3.2013 15:49

Adana'da oto tamircisi olan Doğan, emisyon emilimini azaltan yazılım geliştirdi.

Adana'da 34 yıldır baba mesleği oto tamirciliği yapan Servet Doğan (45) motorlu araçların zararlı gaz atıklarını azaltan ve yüzde 20 sağlayan bilgisayar yazılımı programı geliştirdi.

Doğan, 16 yıldır üzerinde çalıştığı ve 2 binin üzerinde otomobilde denediği "Ekonomiye ve Doğaya Duyarlı Yöntemi (SED)' adını verdiği projenin seri üretimi için devletten yardım bekliyor.


RAPORDA EMİSYON DEĞERLERİ DÜŞTÜ

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, Araştırma Görevlileri Tayfun Özgür ve Öğretim Görevlisi Mustafa Özcanlı'dan oluşan bilirkişi heyeti de farklı araçlar üzerinde yaptıkları testler sonucu yazılımla ilgili hazırladıkları raporda "Test araçlarına uygulanan SED yöntemi ile karbonmonoksit (CO) ve hidrokarbon (HC) emisyon değerlerinin sıfıra yaklaştığı, dizel motor azot oksit (NOx) değerinde ise yüzde 45.2 gibi önemli bir azalma olduğu, yakıt tüketimlerinin dizel araçta yüzde 8 oranında, benzinli araçta ise yüzde 18 oranında azaldığı tespit edilmiştir." ifadesine yer verdi.


PROJESİNİ NİHAT ERGÜN'E SUNDU

1989'dan bu yana kendi oto tamir atölyesini işleten Doğan, 16 yıldır üzerinde çalıştığı otomobillerdeki egzoz emisyon gazının etkisini azaltacak yazılım sistemini 2007'de hayata geçirdi.

Ar-Ge desteği için çalışmayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e de sunum yapan Doğan, Bakan Ergün'ün "Tamam arkadaşlarımızı size her türlü desteği versin." dediğini ancak alt kademe bürokratların konuya önem vermediği söylüyor.


ÇALIŞMA SİTEMİNİ ANLATTI

Yöntemin zararlı egzoz atıklarını azaltarak çevre kirliliğini ciddi ölçüde azaltıp yakıt tasarrufu sağladığını belirten Doğan, "Egzoz emisyonlarını azaltmak için mekanik ve manyetik alanda çalışan bir takım cihazlar denedik. Ama verim alamadık. Enjeksiyonlu, elektronik kontrollü yakıt sistemleri üretildikten sonra bu yazılımı hazırladım. Yazılım bilgilerini aracın o anki konumu ve kullanım şartlarına göre değiştirebilen bir yapay hafıza özelliğinde. Egzozdaki atık sıfıra (0) yakın değerlere gelene kadar bu değişim sürüyor. Araçların donanımına göre ciddi oranlarda yakıt verimi elde ediyoruz. Asıl amacım verimden ziyade çevreye olan katkısı sağlamaktı." diyor.


PROFESÖRE SIRRINI AÇMADI

Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, oto tamircisi Servet Doğan'ın geliştirdiği yazılımın 'kalıcılığının' olmadığını ileri sürdü. Aydın, şunları söyledi: "İlk yaptığımız testte egzoz emisyon ve yakıt limitleri düştü. Ancak bir ay sonraki ölçümlerde araç tekrar normale dönüyor. Kalıcı olmuyor. Servet Usta, devlet sırrı gibi saklıyor. Ne yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyoruz. Kimseye güvenmiyor. Yaptığı işin ne olduğunu bilsek, bilimsel olarak kendisine yardımcı oluruz. Otomobile program yüklediğini belirtiyor. Böyle olsa daimi olur, kendisini sıfırlamaz. Ne yaptığını kimseye söylemediği için biz yardımcı olamıyoruz. Bizden bir destek istemiyor. Destek olabilmemiz için ne yaptığını bilmemiz lazım. Türkiye'nin milyon dolarlık hayati projelerinde hakemlik yapıyoruz, onun sırrını vermiyoruz da onunki mi vereceğiz. Projenin bilimsel bir temele oturması lazım. Belki de küçük hatalar yapıyor. Bize gösterse, beklide bunu görür, düzeltiriz."

kalan karakter 1000

Volkan SAKARYA Volkan SAKARYA

ben volkan sakarya 2011 model ford kuga 2000 TDCI 140 HP suv aracın sahibi olarak, cukurova universitesinde görev yapan ilgili profesörümüzü şiddetle ve esefle kınıyor. altında imzası ve kaşesi olan belgeyi inkar etmekle kendisinin aslında nekadar da prof ünvanını hakkettiğini kendisinin bulamadıgı ve usta diye tabir ettiği servet doğan beyin buluşunu hazmedememe ve sindirememe sebebiyle karalaması ve attığı imzayı inkar etmesi kendisinin bu buluşa ulaşamaması nediyle, çok acı bir türkiye gerçeği olarak önümüzde dir.
benim sahibi olduğum araç 5 aydır bu sistemle çalışmakta olup, şu ana kadar sorunsuz, sıfır egzoz emisyonlu, şehir içinde net %10 tassaruf getirmekle beraber bu oran şehir dışı kullanımda net %35 mertebelerindedir.
araca serviste yaptırdiğim teknik incelemede aynı aracın sıfır km yenisi ile veriler birebir kıyaslanmış olup sonuçlara servis bile şaşırmaktadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet104
hayır0
cevapla 24.04.2013 16:46
soner basatoğrul soner basatoğrul

2007 jetta dizel otomobilime bu yazılımı yaptırdım ama haberdeki gibi 1ay sonra eski haline geri geliyor gibi bir şey yaşamadım. çünkü yaklaşık 14 aydır kullanıyorum. ilk yaptırdığım zamanki verimi devam ediyor ve hatta sanki ilk üç-dört aydan sonra verim daha da arttı her halde motorun içi zaman içinde temizlenmesinden kaynaklanıyordur diye yorumladım. Hocamız başka sorunlar yaşamıştır diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet188
hayır1
cevapla 16.04.2013 13:36
yusuf pehlivan yusuf pehlivan

Bir bilim adamı için sonuç önemlidir. Ben bu testlerin videosunu izledim. TRT muhabirinin sorusunda CO2(karbondioksite)'ye dönüşmüş diyerek gizli bir karalama yapıyor çünkü test çıktısında(sonuç belgesi) öyle olmadığı görülüyor. Bırakın hoca bu kişisel kaprisleri bilgi evrenseldir. Sizin tekelinizde değil,otomobilimizde iki yıldır kullanıyoruz ilk günkü tasarruf ve çekiş gücü korunuyor hoca, adam sizin göremediğiniz bir şeyleri görüp başarmış, sizin apolet takmanız için bu buluşu bulmamış, ÜLKESİNE maal etmeye çalışıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet112
hayır0
cevapla 15.04.2013 11:02
Ali Ersan Ali Ersan

3 yıldır aracımda bu ürünü kullanıyorum bu güne kadar ürün ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım, aracın performansında hiç bir problemim yok çok memnunum Servet Doğan'a buluşu için çok teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet125
hayır0
cevapla 15.04.2013 10:39
yusuf pehlivan yusuf pehlivan

Bir bilim adamı için sonuç önemlidir. Ben bu testlerin videosunu izledim. TRT muhabirinin sorusunda CO2(karbondioksite)'ye dönüşmüş diyerek gizli bir karalama yapıyor çünkü test çıktısında(sonuç belgesi) öyle olmadığı görülüyor. Bırakın hoca bu kişisel kaprisleri bilgi evrenseldir. Sizin tekelinizde değil adam sizin göremediğiniz bir şeyleri görüp başarmış sizin apolet takmanız için bu buluşu bulmamış, ÜLKESİNE maal etmeye çalışıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet187
hayır0
cevapla 15.04.2013 10:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.