X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER LPG'li araç sahipleri aman dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

LPG'li araç sahipleri aman dikkat!

  • Giriş Tarihi: 12.3.2013 14:51

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kullanım ömrünü tamamlayan otogaz sistemlerini taşıyan motorlu taşıtların, kullanıcılarına ve trafikte çevresine tehlike arz etmesini engellemek için harekete geçti.

Bakanlığın Mayıs ayında yürürlüğe girmesini planladığı mevzuat değişikliğiyle otogaz sistemlerinin depoları, montaj tarihi itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, trafikte çok sayıda kullanım ömrünü bitiren otogaz sistemine sahip olan araçların olması, yetkilileri bu konuda bir çalışma yapmaya yöneltti.

Neredeyse kullanılamayacak hale gelen söz konusu sistemlerin, kullanıcılarına ve trafikte çevresine oluşturacağı zararları hesaplayan yetkililer, vatandaşların söz konusu tehlikeye maruz kalmaması için bir mevzuat değişikliği hazırlamaya başladı. Mayıs ayında yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikle, otogaz sistemlerinin depoları, montaj tarihi itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diğer aksamları ise yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde kullanılmaya devam edecek, aksi halde bu parçalar da depolar gibi rafa kalkacak.

LPG'Lİ TÜM ARAÇLAR KAYIT ALTINA ALINACAK

Hazırlanan mevzuat değişikliğine göre, trafikteki otogaz sistemi taşıyan tüm araçlar, bir sistem altında kayda alınacak. Bu sayede Bakanlık, söz konusu tüm araçları yakından takip edebilecek.

Bu konuda yetkilendirilen birimler, araçlardaki otogaz sistemlerinin tanklarına ve araç ruhsatlarına bir güvenlik etiketi yapıştıracak. Bu etiket sayesinde sistemin araca montajının ne zaman yapıldığı, nerede ve ne zaman denetlendiği gibi birçok konu anında görülebilecek.

GEREKEN ŞARTLARI TAŞIMAYAN ARAÇLAR, MUAYENEDEN GEÇEMEYECEK

Ruhsatlara yapıştırılacak söz konusu etiket, yollarda güvenlik güçlerince yapılan trafik uygulamalarında da kontrol edilebilecek.
Araçların muayenelerinde de yine bu etiketlere bakılacak. Mayıs ayında uygulamaya konulması planlanan değişikliğe göre, üzerinde montajı yapılalı 10 yıldan fazla olmuş otogaz sistemi taşıyan araçlar, büyük bir titizlikle kontrol edilecek. Gereken şartları taşımayan sistemlere sahip araçlar, muayeneden geçemeyecek.

Söz konusu kontrolde, tanklar her şartta araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diğer aksamları ise yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde kullanılmaya devam edecek.

WEB PORTALI OLUŞTURULACAK

Bakanlık ayrıca, tüketicilerin de bilgilerini kontrol edebilecekleri bir web portalı oluşturacak. Tüketiciler, araçlarında kullandıkları otogaz sistemlerine ilişkin her türlü bilgiye bu portaldan ulaşabilecek.

kalan karakter 1000

dadas25 dadas25

enterasan benden araç vergisini alıp tüp imalatçısını koruyan bir yönetim

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır5
cevapla 12.03.2013 17:30
Mahmut Ü. Mahmut Ü.

Haberi yapan zannediyorum bilmiyor. Şu anda yürürlükteki yönetmeliğe göre de zaten 10. yılın sonunda depolar değişmek zorunda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır3
cevapla 12.03.2013 17:29
gerek yok gerek yok

sımdıde dızel araclara ek vergı gelmıs nıyee havayı daha cok kırletıyormus ... egerr bu vergıyı ıcat eden havayı dusunuyorsa 2 katını vermeye hazırım ama sudan vergı cıkıyor daha ıyı gunlerımız bakalım sonrası ne olcak

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır3
cevapla 12.03.2013 17:26
crocus78 crocus78

otogaz tank imalatçılarına gün doğdu, maksat piyasa hareketlensin, bari otogaz tankı işine girelim de biraz para kazanalım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır10
cevapla 12.03.2013 16:44
engin yardımcı engin yardımcı

hadi bakalım yakında bunada bir vergi çıkarın

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır1
cevapla 12.03.2013 15:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.