X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Turkcell'de yönetim değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Turkcell'de yönetim değişti

  • Giriş Tarihi: 12.3.2013

SPK, Turkcell'deki yönetim krizine el koydu. Üç üye görevden alınırken, yerlerine bağımsız üyeler Hilmi Güler, Atilla Koç ve Ahmet Akça atandı

Ortakları arasında bir türlü anlaşma sağlanamayan ve bu yüzden borsadaki yatırımcıları da mağdur edilen Turkcell'de Sermaye Piyasası Kurulu yönetime el koydu. Üç ortağın birer yönetim kurulu üyesi görevden alındı. Yerlerine SPK'nın belirlediği 3 isim atandı. Göreve gelen isimler arasında eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, Eski Turizm Bakanı Atilla Koç ve Ahmet Akça bulunuyor.

BAĞIMSIZ ÜYELER ATANDI

SPK'dan gece yapılan açıklamada, 2011'de yürürlüğe giren Kurumsal Yönetim İlkeleri Tebliği'ne dikkat çekilerek, 'Payları borsada işlem gören ve Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum zorunluluğu bulunan Turkcell, söz konusu tebliğde uygulanması zorunlu tutulan ilkelere uyum sağlamamış, şirkete verilen süreye, gerekli bilgilendirme ve uyarılara rağmen Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum amacıyla mevzuat ile zorunlu tutulan bağımsız yönetim kurulu üye atamasını yapmamıştır. Tebliğe uyun zorunluluğunu teminen şirketin halen görev yapmakta olan yönetim kurulu üyelerinden 3'ü görevden alınarak yerlerine yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmak üzere 3 bağımsız yönetim kurulu üyesi atanmıştır' denildi. SPK'dan yapılan açıklamaya göre Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'in yerine Ahmet Akça, Eski Kültür Bakanı Atilla Koç ve eski Enerji Bakanı Mehmet Hilmi Güler atandı.

KASADA 3 MİLYAR TEMETTÜ VAR

Turkcell'deki yönetin değişikliği küçük yatırımcıların merakla beklediği temettü sorununu da çözecek. Şirketin kasasında dağıtılmayı bekleyen 3 milyarlık temettü bulunuyor. Bunun dağıtılması için yönetim kurulunun karar alması gerekiyor. Ancak mevcut yönetim kavgalı olduğu için bugüne kadar karar alınamadı. Yeni yönetimin göreve başlamasıyla birlikte temettü de dağıtılabilecek.kalan karakter 1000

ali tutar ali tutar

nttur hissesinede bir bağımsız üye lütfen. kendi hissesi yerlerde sürünürken nttur parası ile tarihi zirveden nthol hissesi aldırmak. hemde %2-3 aşağıdan almak varken seans kapanışında en tepeden alarak şirketi zarara uğratan ard niyetli yöneticileri hizaya getirecek bir üye lütfen.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.03.2013 11:00
yeni bakan yeni bakan

eski bakanlara emekli ikramiyesi çıkmış anlaşılan

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.03.2013 10:26
isabet isabet

Tam isabet,başka türlü düzeleceği yoktu bu işin...Birde BMC'ye al atılsa tam süper olacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 12.03.2013 08:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.