X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 bakanlık harekete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 bakanlık harekete geçti

  • Giriş Tarihi: 15.3.2013 16:41

Televizyonlarda yer alan gıda takviyeleri reklamları üç bakanlığı harekete geçirdi.

Ortak bir toplantı gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni kararlar aldı. Buna göre öncelikle ithal edilen gıda takviyeleri gümrüklerde denetlenecek. Ayrıca ürünlerin içeriği laboratuvarlarda analiz edilecek. Kanallarda verilen reklamların ise cezalarında artışa gidilecek. Üç bakanlık ve RTÜK gıda takviyelerin konusunda yeni yol haritasını şöyle belirledi:


ÜRETİM YERLERİNE ANİ BASKIN

Bugün gazetesinden Lütfi Erdoğan'ın haberine göre; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda takviyeleri üreten firmalara verilen ruhsatları uzmanlar tarafından tekrar değerlendirecek. Maddelerin üretim yerlerinin hijyenik ve teknik şartlara uygunluğu incelenecek. Bu maddeler gıda açısından değerlendirilecek, ilaç ve endikasyonlar ise Sağlık Bakanlığı'na devredilecek. Cezalar ağırlaştırılacak ve para cezasından başlayacak, ruhsat iptaline kadar gidebilecek.

Sağlık Bakanlığı gıda takviyelerini öncelikle uzmanlar kontrolünde laboratuvarlarda inceleyecek. İnsan sağlığına olumsuz etkisi tespit edilen ürün Türkiye'de üretiliyorsa ruhsatı iptal edilecek, şayet ithal ediliyorsa yurtdışından getirilmesi yasaklanacak.


GÜMRÜKTE DENETİM

Toplantıda yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ise ithal edilen gıda takviyelerini gümrükte inceleyecek. Ruhsatı iptal edilen firmanın ürünlerine yasak getirilecek. Buna göre gıda takviyeleri gerekli görülmesi halinde piyasadan toplatılacak.


RTÜK CEZA YAĞDIRDI

Gıda takviyeleri konusunun yayın ve reklam kısmında yetkili olan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)yaptığı denetimler sonucu insan sağlığına aykırı bulunan ürünlere ceza yağdırdı. Bu kapsamda kurum her hastalığı tedavi eden mucize tabletler olarak tanıtılan gıda takviyeleri konusunda kanallara bugüne kadar toplam 432 ceza uyguladı.

Kaynak: Bugün

kalan karakter 1000

remzi arıkan remzi arıkan

cok gec alınmıs bi karar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.03.2013 20:52
adnan kocatürk adnan kocatürk

aynı hassasiyet kimyasal ilaçlar için gösteriliyor mu acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.03.2013 12:41
okan okan

günaydin derler adama ceplerini doldurdular milleti zehirlediler devlet baba yeni gördü sagolsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır4
cevapla 15.03.2013 21:02
Malik KOCATÜRK Malik KOCATÜRK

Uzun zamandan beri olan bir sorun ama zararın nereseinden dönersek kardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır9
cevapla 15.03.2013 17:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.