X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkler serveti ikiye katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkler serveti ikiye katladı

  • Giriş Tarihi: 18.3.2013

Batının krizi milyarderlere oyuncaklarını sattırıyor. Jetlerini, evlerini, hatta arabalarını satan batının aksine Türk zenginleri krizden bu yana servetini ikiye katladı

ABD ve Avrupa'yı saran kriz milyarderlere kalelerden, jetlere yatlara ve hatta arabalarına kadar birçok oyuncaklarını sattırdı. Son olarak İsviçreli bir milyoner en ünlü James Bond filmlerinden biri olan 1965 Thunderball'da kullanılan Aston Martin arabasını satmak zorunda kaldı. Aston Martin DB5'ini satan Thomas Straumann'ın aksine Türk zenginleri servetini ikiye katladı. Dünyada satışlar olurken Türk milyarderler krizin başladığı 2009 yılından bu yana servetlerini ikiye katladı. 2009'da 56 milyar dolarlık servet, 2013'te 117.8 milyar dolara çıktı. 2012'de 95 milyar dolar olan milyarder servetleri 2013 listesinde kriz öncesi 111 milyar dolar seviyesini de geçmiş oldu. Türk zenginler yurtdışında 'kelepir' hale gelen otel, marina ve yatlara da oldukça yoğun ilgi gösterdi.

60 MİLYARDER YOK OLDU

Dünyanın en zenginleri listesinde servetleri 10 haneleri bulan ancak 2013'te listeye giremeyenlerin bir çoğu ABD'li ve Avrupalılar'dan oluşuyor. Düşüşlerde ana neden ise borsalar oldu. Ekonomideki belirsizlikler nedeniyle hisselerdeki aşırı oynama şirketlerin sahiplerinin de ceplerinde delik açtı. Şirketlerin piyasa değerindeki düşüşle birlikte servetler de eridi. Forbes listesinde ağırlıklı olarak batıdan 60 kişi eksilse de 210 yeni milyarder katıldı. Katılanların büyük bölümü ise dünyanın gelişmekte olan coğrafyalarından.

ÜÇ İLGİNÇ DÜŞÜŞ

1-Marc Pincus
Hisseleri yüzde 80 eridi
2012'de online oyun firması Zynga ile şok yaşayan Marc Pincus'un hisse değeri 15 dolara kadar düştü. Facebook halka açılmasındaki skandal ile birlikte de hisseleri sert düşüşler yaptı. Mart ayından ağustos ayına kadar hisseler yüzde 80 değer kaybetti.

2-Eric Sprott
Altın koltuğundan etti
Kanadalı değerli metal konusunda fanatik bir isim olan Eric Sprott'un adını taşıyan Sprott Inc. Firması ABD ve Kanada borsalarında çakıldı. Altın ve diğer madenlerdeki hızlı yükseliş ve alçalışlar ile şirket hisselerini bir yılda yüzde 45 eritti. Böylece değerli maden meraklısı Sprott'u milyarder koltuğundan yine altın etti.

3-Vijay Mallya
Çalışanları intihar ediyor
Vijay Mallya'nın Kingfisher Havayolları firması kapanmanın sınırında. Uçaklar yerde ve aylardır maaşlar ödenmiyor. Şirkette çalışan bir mühendisin eşi mali durumu nedeniyle intihar etmeye teşebbüs etti. Mallya şu anda içecek sektöründeki United Spirits firmasında bulunan hisselerini 2 milyar dolara satıp borçlarını ödemeye çalışıyor.

kalan karakter 1000

lito lito

TÜRKİYEDE GELİR DAĞIILIMI ADALETSİZLİĞİ ARTTIKÇA ARTIYOR.
Enlasyon %8, ülke %8 büyüyor ama işçinin ve memurun ücreti sadece enlasyon oranında %8 artıyor. Sonuçta büyümeden sağlanan tüm kar zenginlere gidiyor ve zenginler zenginleştikçe zenginleşiyorlar. İşçi, memur , esnaf tüm çalışanların milli gelirden aldığı pay azaldıkça azalıyor. Üstüne üstlük birde ÖTV ve KDV gibi vergilerle zenginden ve fakirden aynı oranda vergi alınıyor. Bunun sonu açlık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 18.03.2013 11:48
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız

Kriz fakiri vuruyor zaten. Ülkede herkes hakkını alsaydı zengin dahada zenginleşirken fakirin gelirinde bi artış olurdu. İşcinin memurun çalışanın hakkını yiyenler zaten bu ülkede zengin oluyor. Hangi hükümet gelirse gelsin. Oraya çıkan herkesin gözü dönüyor. Para aşkı bürüyor. millet vekili olmadan önce tek tek muhattap olan adamlar millet vekili olduktan sonra yüzüne bakmıyor. Asgari ücretle gecinilir diyor. Yazık !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 18.03.2013 10:18
brsgrgn brsgrgn

Ne kadar enterasan milyarderleri iflas eden ülkelere baktığımız zaman halkı bizden kat kat daha zengin ve huzurlu.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır7
cevapla 18.03.2013 09:00
part0fm3 part0fm3

halkın sırtına basa basa insanları sömüre sömüre katladılar servetlerini batı avini arabasını satıyor neden acaba insan gibi maaş insan gibi sigorta adam gibi muamele yaptığı için işçilerini çok fazla kar edemiyorlar ama bizde öyle mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 18.03.2013 05:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.