X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER EPDK'dan "elektriğe zam" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

EPDK'dan "elektriğe zam" açıklaması

  • Giriş Tarihi: 29.3.2013 13:41 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 15:27

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Nisan'dan itibaren geçerli bir tarife değişikliği ve elektriğe zam olmadığını bildirdi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik tarifelerinde değişiklik yapıldığı ve bunun zam olarak yansıyacağı yönündeki haberlere açıklık getirildi.

Açıklamada, ''Kurumumuz tarafından onaylanan ve 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak nihai elektrik tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayıp herhangi bir abone grubundaki tüketiciler için zam yoktur'' denildi.


ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaza Nisan ayında zam yapılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Yıldız, Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, gerek doğalgazı gerek elektriği Nisan ayında vatandaşların farklı fiyattan almasının söz konusu olmadığını söyledi.

Maliyetleri incelediklerini belirten Yıldız, ''Şu anda fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durum yok'' dedi. Bazı basın yayın organlarında tüketiciye yansıyan değişiklik olduğu yönünde haber yapıldığını anlatan Yıldız, ''Bunun aslı yok. Vatandaşımıza, ticarethanelerimize, sanayicimize yansıyan herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Nisan ayında böyle bir şey olmayacak'' diye konuştu.

Yıldız, Türk Petrol Kanunu ile ilgili orman alanlarının petrol aramalarına açılacağı ve TPAO'nun özelleştirileceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, muhalefetin eleştirisinin doğal olduğunu söyledi.

Türk Petrol Kanunu'nun 1954'ten bu yana yapılan bütün düzenlemeleri belli bir sisteme sokacağını ve yatırımcıların önünü açacağını ifade eden Yıldız, ormanların korunmasının Anayasa güvencesinde olduğuna işaret etti. Yıldız, yapılan işlemlerin, Türkiye'nin yerli kaynaklara sahip olmasına dönük olduğunun altını çizerek, uluslararası yatırımcılara özellikle denizlerdeki aramaları açmak istediklerini belirtti.

Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinde, suçlamaları kendisinin yanıtlayacağının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

''İthamlar, enerji sektörüyle ilgili Kuzey Irak ile ya da Irak ile yapılan anlaşmalarla ilgili. O yüzden Sayın Davutoğlu'nun muhatap alınması doğru değildir. Bu gensorunun muhatabı, aslında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'dır. Muhalefet, uluslararası anlaşma niteliğinde olduğu gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na verilen gensoru olduğunu söylüyor. Bakanlar Kurulu'ndan buraya aktarılacak bir uluslararası anlaşma olmadığı için gensorunun Dışişleri Bakanlığı'na verilmesi yanlıştır. 8 bin kilometre ileride Venezuelada, Kolombiya'da operasyon yapmaya çalışan TPAO, nasıl kalkıp da Basra'ya, el Ambar bölgesine ya da Irak'ın herhangi bir bölgesine kayıtsız kalır?''

Yıldız, ''Sayın Davutoğlu Belarus'ta olmasaydı yine gelir miydiniz?'' sorusuna, ''Yine gelirdim çünkü konunun tamamı enerjiyle alakalı'' cevabını verdi.

Bölgesel yönetim ile imzalanan anlaşmanın, merkezi yönetimle imzalanan anlaşmalardan farklı olduğunu belirten Yıldız, ''Türkiye ciddi bir yönetim sergilemektedir. Nerede, ne zaman, nereye imza atacağını, nereye atmayacağını, nerede bulunacağını çok iyi tespit eder'' dedi.

Irak merkezi yönetimiyle 3,5 yıl önce 4 büyük anlaşma yapıldığını anlatan Yıldız, ''Öyle ufak tefek anlaşmalar değil. 25 milyar dolarlık, 5 konsorsiyum üyesiyle yaptığımız ve Türkiye'ye 5,5 milyar dolar civarında hisse düşen anlaşma. Merkezi Irak hükümetiyle yaptığımız anlaşmalar devam ediyor. Böyle bir karmaşa varmış intibası uyandırmak, haksızlıktır. Türkiye'nin muhalefetinde bulunmak, Türkiye'nin yanında bulunmamak anlamına gelmemektedir'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

Murat Murat

22.04.2013 istanbul faturanın şimdi aldım birim fiyatı artmış zam var!! Zaten paralar faturaya gidiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.04.2013 12:53
hüseyin hüseyin

geçen ay birim fiyat 0,233 tl idi bugün gelen faturada birim fiyat 0,244 nasıl zam yok elektrik kurumunu arıyorum bilgi vermiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.04.2013 17:56
nur nur

tüketiciyle dalgamı geçiyorlar vicdansızlar yeni zam yapıldı ne zammı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 20:50
....... .......

epdk nın sitesinden tarifeleri indirin ve karşılaştırın zam var mı yok mu

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.03.2013 16:29
hıı hıı

Demek ki Nisandan sonraki ay kesin zam var. Hep öyle oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 29.03.2013 14:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.