X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bitlis'te petrol sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bitlis'te petrol sevinci

  • Giriş Tarihi: 8.4.2013 16:04 Güncelleme Tarihi: 8.4.2013 16:18

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın betonla kapatılan petrol kuyularının yeniden açılacağını söylemesi Bitlis'in Mutki ilçesini sevince boğdu.

34 yıl önce Mutki'de bir İskoç firması tarafından bulunan petrol, kuyunun betonla kaplanması nedeniyle bugün topraktan sızıp derecelere karışıyor. Bölge Sultan Abdülhamit Han'ın hazırlattığı petrol haritasında da yer alıyor.

Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Yanıkçakır, Yazıcık, Yuvalıdam ve Taşyol köyü sakinleri yıllardır oluşan sızıntılarla dereye akıp giden petrolün değerlendirilmesini istiyor. Mutki'de 34 yıl önce aranan petrolün hikayesi, FMC Oil adlı bir İskoç Şirketi tarafından 2 Eylül 1979'da Yanıkçakır, Yazıcık, Yuvalıdam ve Taşyol köylerinin yakınlarında bulunan Boyluca mevkiinde yapılan çalışmalarla başlıyor. 3 yıl süren aramalardan sonra, 5 bin 745 metre derinlikte petrol bulan şirket, çalışmalarına 30 Haziran 1982'de son veriyor. Çalışmalara son verilmesinin ardından açılan kuyulara civa basılarak, petrol sahasına 4 metre derinliğinde 15 metre genişliğinde beton dökülüyor. O günden bu yana yörede petrol konusunda herhangi bir çalışma yapılmıyor, ancak bir yolunu bulup dışarı sızan petrol kokusuyla köylüleri rahatsız etmeye devam ediyor.

"Yanımızdaki petrol kaynağını görmezden gelmeyin" diyen Yanıkçakır Köyü muhtarı Nafiz Yıldırak petrol kokusundan rahatsız oldukları için yetkilileri göreve çağırıyor.
Kesif bir petrol kokusunun hakim olduğu, etrafı dağlarla çevrili geniş bir düzlükte bulunan petrol alanında açıklamada bulunan Yanıkçakır Köyü Muhtarı Nafiz Yıldırak, kazı yapılan petrol bölgesinde her yıl yaz aylarında toprağın üzerine çıkan petrolün küçük bir dere şeklinde akıp gittiğini söylüyor. Buna inanmayanları köyüne davet eden muhtar Yıldırak, "Kim burada petrol yok diyorsa gelsin buraya ben onlara burada petrolün olduğunu noter huzurunda ispatlayayım. Diyen Yıldırak, Petrol akar biz bakarız. Yetkililerimiz de artık bu bölgelerimize değer versinler ve toprağımızın altındaki hazineye bakmakla yetinmesinler değerlendirsinler." diyor.

"SULTAN 2. ABDÜLHAMİD'İN HARİTASINDA VAR"

Muhtar Yıldırak, Sultan II. Abdülhamid'in hazırlattığı tespit haritasında da Güneydoğu Anadolu'da gösterilen petrol bölgeleri arasında Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca ve şu an ki bu petrol kaynağının bulunduğu yerin işaret edildiğine dikkat çekerek, "Sultan II. Abdülhamit bile bize o zamandan yol göstermiş. Başka ülkelerden insanlar gelip buradaki petrolü bulmuşlar ama bizimkiler hala gelmedi." siteminde bulunuyor.

"34 YILDIR DEĞERLENDİRİLEMİYOR"

Muhtar Yıldırak ayrıca, "Türkiye'de akaryakıt fiyatları günden güne artarken, Bitlis'in Mutki ilçesinde bulunan petrol kaynağı, 34 yıldır değerlendirilemiyor. Bu toprakların altında birçok hazine var. Biz bu torakların altındaki hazinenin değerini bilmiyoruz. Gidip başka yerlerden petrol alıp getiriyoruz. Fakat kendi bölgemizde olan petrolün farkında bile değiliz." şeklinde konuştu.

Köyde yol olmadığını ama petrol bulunduğunu vurgulayan Yıldırak,"Buradaki petrol değerlendirildiği takdirde, hem bölgemize hem de ülkemize oldukça fayda saylayacaktır. Bunun yanı sıra bölgemizde istihdam alanı yaratacaktır 34 yıldır terk edilen bu çalışmanın ardından herhangi bir yetkili merciinin burasıyla ilgilenmemesi kuşkular yaşatmıştır. Şahsen ben buradan geçerken içim hüzünleniyor. Dünyada petrol üzerine oynanan oyunları hepimiz görüyoruz. Yanı başımızdaki petrolü değerlendiremememiz beni çok üzüyor." diye konuştu.

Petrol bölgesinde bulunan Mutki Yuvalıdam köyünde ikamet eden Mesut Baysal, ise" "Petrol" yüzünden huzursuzuz. Özellikle sıcak aylarda yeryüzüne çıkan ve küçük bir dere şeklinde akan ham petrolün yaydığı ağır koku biz köylüleri bir hayli rahatsız ediyor. Bu doğal kaynağın değerlendirilmesi için yetkilileri Mutki'ye davet ediyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

hg hg

bizim altımız petrol kaynıyor fakat bizi petrol olmayan bölgeler de arayarak oyalıyorlar.yanı başımız da rumlar buldular israilliler buldular romanya buldu epy büyük kaynaklar bunlar fakat ne hikmetse türkiye bulamıyor şaşıp kalıyor insan küçük bebeye deseniz türkiye de petrol yok bulamıyoz yüzünüze kusar.........................................................??????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 09.04.2013 13:12
Mustafa izzet Mustafa izzet

petrol aramalarının ve kuyuların betonla kaplanmasının hemen ardından ihtilal olması ve pkk denilen terör örgütünün peydah olması tesadüf mü?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 09.04.2013 01:58
atilla atilla

BU YABANCILARIN ALLAH BELASINI VERSİN BU ZAMANA KADAR UYUYAN DEVLETİNDE GÖZÜNÜ AÇSIN 4 YANIMIZ PETROL DERYASI TÜRKİYEDE YOK ... BUNA ANCAK SALAKLAR İNANIR,ÇIKARTIN ARTIK ÜLKEM RAHAT ETSİN DOĞU PETROL KAYNIYOR UYANIN ARTIK.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 09.04.2013 00:10
hakan hakan

yine bir Turkiye geyik klasigi. karadenizde bulunan petrol ve bor madenlerinden bi daha ses cikmadi. geldik Bingol petrolune. adam olun da tanker tanker petrol cikarin gorelim, o zamana kadar bu haber geyik olarak kalacaktir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.04.2013 00:10
ahmet boyacı ahmet boyacı

Türkiyenin gelişmesini istemeyen BOP projesinin mimarlarına akıllı bir dış politika izlenerek öyle bir çelme takılması lazım ki bunlar Türkiye ile oynamaktan vazgeçsinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2013 23:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.