X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Devletten ithalini istediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Devletten ithalini istediler

  • Giriş Tarihi: 10.4.2013 11:58

Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesinde besiciler, aylık 3 bin 500 lira maaşla hayvanlarına 6 ay bakacak çoban bulamayınca 'iş başa düştü' deyip çobanlık yapmaya başladı. Dışarıdan çobanlık için gelenlere güvenmeyen besiciler, devletten konuya çözüm bulmasını istiyor.

Yılın 6-7 ayını kar altında geçiren Bitlis'te, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanlar işsiz kaldıkları için çalışmak üzere büyük şehirlere gidiyor. Çobanlık yapanlardan bir kısmı İŞKUR'un açtığı kurslar sayesinde meslek sahibi olup işe yerleşirken, önemli bir kısmı da il genelinde açılan köy korucusu kadrosuna yerleşince köylerde çobanlık yapacak güvenilir kimse kalmadı. Şehir dışından çobanlık yapmak için gelenlere de güvenmeyen besiciler 6 aylığına 15 bin lira ücret ödedikleri çobanlık için rakamı 21 bin liraya çıkarmalarına rağmen talipli çıkmayınca iş başa düştü deyip sırayla çobanlık yapmaya başladı.

Besici Nuri Sezgin, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanların erken işsiz kaldığını belirterek, "Bu nedenle çobanların önemli kısmı evinin geçimini sağlayabilmek için büyük şehirlere çalışmaya gitti. Ya da belediyeye geçici işçi oldu. Hal böyle olunca normalde 15 bin lira olan 6 aylık çobanlık ücretini 21 bine çıkardık ama halen köyden çoban yapacak kimse çıkmadı.Bu yüzden çoban bulana kadar kendimiz koyunlarımıza çobanlık yapıyoruz." diye konuştu.

Besici Murat Özbey ise büyük şehirlere giden çobanlar geri dönene kadar koyun sahipleri olarak sırasıyla çobanlık yapacaklarını belirterek,"Bizim için zor olacak ama mecburen çoban bulana kadar bu şekilde devam edeceğiz. Koyunlarımızı tanımadığımız kimselere emanet edemeyiz." dedi.


"HÜKÜMETTEN İTHAL HAYVAN YERİNE İTHAL ÇOBAN İSTİYORUZ"

Türkiye'de yeterince hayvan olduğunu ancak bu hayvanlara çobanlık yapacak kimseyi bulamadıklarına vurgu yapan besicilerden Cahit Çetin, "Hükümetimiz bize yurt dışından ithal hayvan yerine ithal çoban getirsin. Çünkü bizim hayvana değil hayvanlara bakacak olan çobana ihtiyacımız var. Bu yıl 21 bin lira yani aylık neredeyse 3 bin 500 lira veriyoruz ama çoban yok. Kimse artık çobanlık yapmaya yanaşmıyor. Hal böyle olunca biz besiciler de mecburen çobanlar bulunana kadar kendimiz çobanlık yapıyoruz" şeklinde konuştu.


"İŞKUR ÇOBANLARIMIZI ALDI BARİ BİZE ÇOBANLIK KURSU AÇARAK BİZE ÇOBAN YETİŞTİRSİN"

Çoban bulamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını ifade eden besici Cahit Çetin de, İŞKUR'dan çobanlık için kurs açması talebinde bulunarak, "İŞKUR bu talebimizi değerlendirsin ve bize çoban bulsun. Çünkü biz şimdiye kadar çoban bulamadık. Bu yüzdende sıkıntı yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

SABAN YILMAZ SABAN YILMAZ

BİZDE GURUR OLDUĞU SÜRECE HİCBİRİMİZ BİR YERE VARAMAZ..AYIP SAYIYORLAR.. OYSA HEPİMİZ BİR ZAMANLAR AYNI İŞİ YAPMIŞSIZDIR..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.04.2013 15:24
Stilo Stilo

o maasi bana verim gelim almanyada

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 14:25
seyyah34 seyyah34

haber bastan sonra aynı,
tamamını okumanıza gerek yok,
çobanlar kış uzun sürdüğü için,büyük şehirlere yada belediyelere işe girmiş,dışardan da çoban almak istemiyorlar,6 aylık çoban ücreti olan 15bin tl yi 21 tl ye çıkarmıslar ama yine olmamış,şimdi besiciler sırayla hayvanlara çobanlık yapıyorlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.04.2013 13:45
gürkan gürkan

yanlış anlaşılmasın 3500 tl denilen para aylık değil altı aylık zaten sürünün sahibi kazanmıyor yoksa ayda 3500 tl

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 13:40
serdar serdar

sayın Gürkan
istersen tekrar okuyabilirsin haberi yıllık 21,000 TL çalıstığı aylara böldüğünde aylığı 3500 TL yapıyor,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2013 00:54
osman osman

Mesleki eğitime ağırlık verilmesi gerekir diyoruz nafile,manken gibi Alman kızı ve erkeği bu işleri yapıyorlar,mandıralarda modern kıyafetlerle çalışıyorlar.Gerçi bizim bu işlerle fiyakamız bozulur,getirin ithal işçileri onlar çok kalitelidir,hayvanla yabancı dil bile konuşurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.04.2013 13:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.