X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Genel Energy'ye Kuzey Irak piyangosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'ye piyangosu

  • Giriş Tarihi: 10.4.2013 11:54 Güncelleme Tarihi: 10.4.2013 17:47

’ta faaliyet gösteren iki Türk Şirketi ve Petoil, Irak’ın kuzeyindeki Chia Surkh sahasında büyük bir petrol keşfine imza attı. İlk test sonuçlarına göre saha rezervinin oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor.

'ı enerjide dev oyuncu yapma yolunda bir adım da ve Petoil ortaklığından geldi. İki Türk şirketin Kuzey Irak'taki petrol bulma araştırmaları büyük bir keşifle sonuçlandı. Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak'ın en eski sondaj sahası olan Chia Surkh'ta büyük bir petrol rezervi bulundu. İlk test sonuçları, saha rezervinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.


GAZ DA BULUNDU

Genel Energy'nin bölgede bu yıl açmayı planladığı 5 arama kuyusundan ilki olan CS 10 kuyusunda yapılan çalışmalar neticesinde günlük yaklaşık 11 bin 950 varil petrol üretilebileceği, sahada kaliteli petrolün yanısıra gaz da bulunduğu açıklandı. Irak'ta 1902 yılında sondaj yapılan ilk kuyu olma özelliğini taşıyan Chia Surkh sahası o günlerdeki teknik yetersizlikler nedeniyle derine inilemediği için bırakılmıştı.


9 AYDA PETROL GÖRÜNDÜ!

Bu yönüyle Kerkük'ten dahi eski olan kuyuda kaliteli hafif petrol ve ayrıca gaz test edildiğini açıklayan Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, "Irak Kürt Bölgesi'nde en uzun süre faaliyet gösteren şirketler olarak bu tarihi sahada böyle bir başarıya 9 ay gibi kısa bir sürede imza atmak gurur verici" dedi.


'2014'TE ÜRETİME GEÇECEK'

Genel Energy'nin sahadaki ortağı Petoil Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal ise, "Irak'ın en eski sondaj sahasında bu kadar kaliteli petrol bulmanın keyfini yaşıyoruz. Bunu iki Türk şirketi olarak başarmış olmak bizim için ayrıca heyecan verici. Sahada hızlı bir geliştirme programıyla 2014 yılında üretime geçilmesi planlanıyor" diye konuştu.CHIA SURKH'UN EN BÜYÜK ORTAĞI

Genel Energy, 2012'de ilk olarak Kuzey Irak'ta yer alan Chia Surkh arama sahasındaki hissesini 94 milyon dolar karşılığında yüzde 20'den yüzde 60'a çıkardı. Geçen Mayıs ayında ise Bina Bawi sahasının yüzde 23'lük hissesini 175 milyon dolar karşılığında A&T petrol firmasından satın alan şirket daha sonra da ABD'li Hawler Energy ile sahanın yüzde 21'ini 240 milyon dolar karşılığında satın almak için anlaştı.


HEDEF KUZEY AFRİKA, AFGANİSTAN VE LÜBNAN

Genel Energy Kuzey Irak'ta sağladığı başarıyı diğer gittiği ülkere de yaymayı hedefliyor. Şirket bu anlamda, Kuzey Irak'ın yanı sıra, Kuzey ve Doğu Afrika ile Ortadoğu ve Akdeniz'de de petrol ve gaz için çalışmalar yapıyor. Genel Energy Afrika'da 4 ayrı ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Fas'ta 3 adet deniz arama bloğu bulunan şirket, Kasım ayında burada petrol aramaya başlayacak. Somaliland ve Malta'da da faaliyetleri bulunan Genel Energy, Fildişi Sahilleri'nde de arama bloğunun ortağı. Şirket aynı zamanda Afganistan ve Lübnan'daki offshore projelerle de ilgileniyor.


LONDRA BORSASI'NA KOTE OLAN TEK TÜRK

2002 yılından bu yana Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösteren ve petrol ve gaz konularında Kuzey Irak'taki en büyük rezerv sahibi ve petrol üreticisi olan Genel Energy, Kasım 2011'de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alarak Türkiye'den Londra Borsası'na kote ilk şirket oldu. Sahaların toplam üretim kapasitesi günlük 200 bin varil civarında olan ve Kuzey Irak'ta toplam 7 bölgede lisansı bulunan Genel Energy, halen Taq Taq ve Tawke sahalarında fiili olarak üretim gerçekleştiriyor.


1 MİLYAR DOLARLIK SATIN ALMA

Hali hazırda Kuzey Irak'ın en büyük petrol şirketi olan Genel Energy Plc, piyasa değerini 3-5 yıl içinde 4 milyar dolardan, 15-20 milyar dolarlar seviyesine çıkartmayı hedefliyor. 2011 yılında 2 Milyar dolar nakit pozisyonu ile Londra Borsası'na kote olan Genel Energy, geçen yıl sadece Kuzey Irak bölgesinde, yaklaşık 1 milyar dolarlık satın alma gerçekleştirdi.


Kaynak: Akşam

kalan karakter 1000

turan özbek turan özbek

__Sayın Çukurova holdink yönetim kurulu başkanı MEHMET EMİN KARAMEHMET sizin şirketiniz olan ve sizlerin başkanlıgını yaptıgınız. Baytur İnşaatda kolumu kaybettim 02,03,1997 yılından bu tarafa çok madurum bu maduriyetimin giderilmesini istiyorum…
Sayın karamehmet ve Baytur inşaat gönetiçileri ben kolumu sizin işinizde kaybettim sizlerin hiçmi vijdanları sızlamıyor…??
Ben doğuştan degil çukurova holdinge bağlı baytur inşaatda ENGELLİ oldum....???
Beni duyan yokmu insanlık öldümü kocaman çukurova holdink beni duymuyormu kolumu sizin işinizde kaybettim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.09.2013 18:34
cem cem

Ne Iraki Be Türkiyede de Petrol var. Türkiye Bunlari Cikaramiyor Nedenini Herkes Biliyor. Türkiye Petrol Satan ülkelere Yakin Malesef Türkiyedeki benzin fiatlari avrupadaki fiatlardan daha PAHALI NEdenini Sizlerde Biliyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 23:56
Dogan Dogan

Okadar petrol var genede Dünyada en pahalli benzin Türkiyede
ayrica Cok pahallasmis Türkiye önceden ve maaslar cok az haksizlik yapiliyor bence bu konuyada bi el atilmasi sart!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 22:25
ahmet boyacı ahmet boyacı

kuzey ırak yönetimi bölgelerinden petrol çıkaran Türk ve yabancı petrol şirketlerine çıkarılan petrolden ne kadar pay verdiğini bu işlerle ilgilenen şirketlerin öğrenmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 21:32
emircan emircan

geleceğin kaynakları yer altında değil gökyüzünde. 1. KAİNAT SAVAŞI 2050 kitabını bu milete kesin okutmak lazım. petrolün tahtı en fazla yirmi yıl.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2013 20:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.