X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tekstilde iplik krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tekstilde iplik krizi

  • Giriş Tarihi: 11.4.2013

Pamuk ipliği üretimi azalan Çin'in Türkiye'den yaptığı yüklü alım iç piyasada fiyatları % 20-30 artırdı. Yerli sanayici sorunun çözümü için kota getirilmesini istiyor

Tekstil sektöründe iplik krizi çıktı. İplik üreticileri daha yüksek fiyattan sipariş aldıkları Çin'e ihracata başlayınca, iç piyasadaki ürün azaldı. İplik fiyatları son 2 ayda yüzde 20-30 oranında yükseldi. Türk üreticiler iplik bulamadığı için kalitesi düşük olan Bangladeş ve Hindistan'a yöneldi. Denizli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, iplik fiyatlarındaki artışın pamuk fiyatının artışıyla da paralel olduğunu söyledi. Keçeci, "Pamuk gibi önemli bir hammaddenin stratejik ürünler arasına alınmasının zamanı geldi" diye konuştu. Dünya pamuk stoklarının yüzde 50'sinden fazlasını elinde bulunduran Çin'in 2013-2014 sezonunda 9.3 milyon tonluk stoka ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak buna rağmen Çin'de son 3 yıldır pamuk ipliği üretimi azalıyor. Yılda 7.7 milyon tonluk üretimi olan Çin'de bu rakam 2008'e göre yüzde 30 geriledi. Bu nedenle de Türkiye'den iplik çekiyor.

FİYAT 50 CENT ARTTI
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, iplikte arz-talep dengesinin bozulduğunu söyledi. Gülle, "Pamuk fiyatında 50 cent'in üzerinde artış oldu. Bu da iplik fiyatını artırdı" diye konuştu. Talu Tekstil Genel Müdürü Mustafa Gültepe, iplik fiyatına iki ayda yüzde 25 zam geldiğini söyledi. Gültepe, "En basit ipliğin kilosu 6.8 lirayken, fiyat 8.2'lere yükseldi" diye konuştu.

KOTA ŞART
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, Hindistan'ın iç piyasasını korumak için ihracata yönelik iplik satışını durdurduğunu söyledi. Negrin, Türkiye'nin de böyle bir kota uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "İplik üreticileri 20 kuruş fazlaya Çin'e ihracat yapıyor. Biz bu ihracatın durdurulması yönünde bazı çalışmalar yaptık. İlgili kurumlara sunduk. Ancak henüz bir netice alamadık" diye konuştu. Negrin, Çin'in Türkiye'ye yönelmesinin bir nedeninin de Hindistan'ın kotaları olduğunu ifade etti.

kalan karakter 1000

orhan2011 orhan2011

Ayrıca Turkey.We gibi yüksek maliyetli ülkeden ithal Çin gibi , düşük maliyetli ülke sorunu utanç verici var olan nedir , bize Çin ihracat ve bizden alırsanız biz sorun var. Yani SWOT teorisi dayalı sanayi politikası ile ciddi bir yanlış vardır . Türkiye Çin ve Hindistan üretiyoruz ne üretmeli mi ya da daha fazla değer ve hizmet ekleyin ve Batı endüstriyel yapı / ürünlerle rekabet olmalıdır . Bu maliyeti Türkiye'ye gelince batıya karşılaştırılır ve ürünleri söz konusu olduğunda onun her zaman doğu tarafından tehdit imal .

Türkiye sürdürülebilir büyüme ekonomisi yapmak için bir çaba biz şu olmalıdır

1 - Türkiye hammadde ithal etmek açık olmalıdır
2 -Türkiye rakip ya da doğu değil eş olarak batı bakmak gerekir .
3 -Türkiye yerine Çin veya Hindistan ihracat çalışırken daha en iyi şekilde coğrafi konumsal avantajı kullanmak gerekir .
4 - Bugün bile en büyük ithalatçı batı ve doğu değildir .
5 - Türkiye yüksek beceri içerik odaklanmak / daha iyi nasıl / tasarımcı / Qick yanıt ürünleri bil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2013 17:17
orhan orhan

Çeşitli sektörel liderlerin belirtilen iplik fiyat artışı tamamen yanlış olmuştur . Pamuk gibi pamuk ipliği ve iplik fiyatları dolar bazında dayalı hareket . Hammadde fiyatlarının dalgalanma ise iplik fiyatları dalgalanma . USD Türkiye'de kadar gittiğinde dolayısıyla fiyat artacak . USD açıkça iplik fiyatları 6.8TL 8.5 TL'ye kadar gitmek TL 1.85 den 2.05 TL ( % 25 artış) kadar gitti . Bir de iplik üreticilerinden açıklaması almalısınız .
Birkaç yıl önce tü

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.09.2013 16:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.