X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hacıhüsrev'e Osmanlı ve Selçuklu mimarisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hacıhüsrev'e Osmanlı ve Selçuklu mimarisi

  • Giriş Tarihi: 28.4.2013

Dönüşüm alanlarından Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi, Osmanlı ve Sulçuklu mimarisiyle inşa edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edilen Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi'ni Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle inşa edecek. Geniş bir meydan ve şadırvanın yer alacağı bölgede, yapıların üst kısımları Topkapı Sarayı'nda olduğu gibi üçgen kuleler şeklinde tasarlanacak. Bakanlık, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımları sürdürürken, inşa edilecek yeni yerleşimler için tasarım çalışmalarına başladı. Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilan edilen, gecekondulaşmanın yoğun olduğu Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi'ndeki 86 bin 383 metrekarelik alanın kentsel tasarımında onay aşamasına gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uyarılarını dikkate alan bakanlık, yeni yerleşimlerin tasarımlarında bu mimarilerin uygulanmasına özen gösterecek.

GENİŞ YEŞİL ALANLAR

Mimaride, Topkapı Sarayı gibi İstanbul'un simgesel ögelerinden alıntılar kullanılacak. Sokak düzenlemelerine özen gösterilen tasarımda, park ve yeşil alanlar için bölümler ayrıldı.

TABELALARA STANDART GELİYOR
Sokak düzenlemelerine özen gösterilen tasarımda, park ve yeşil alanlar için geniş bölümler ayrıldı. Ticaret merkezleri ve sosyal tesislerin bulunduğu bölgede, çevre düzenlemesi kapsamında aydınlatma ve tabelalara da standart getirildi. Bu şekilde inşa edilecek modern mekânlarla Beyoğlu'nun tarihi kimliğinin yaşatılması amaçlanıyor. Son günlerin tartışma konusu olan silueti de dikkate alan bakanlık, yeni kuracağı şehirlerde emsal değerlerini düşük tutacak.