X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 6 punto kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

6 punto kararı

  • Giriş Tarihi: 8.5.2013

Küçük puntoyla ve sayfalarca yazılan sözleşmelere fren geliyor. Yeni düzenlemeyle punto artacak, sözleşme kısalacak. KMH'de onay zorunlu olacak

Bankaların sözleşme oyunu son buluyor. (BDDK), tüketiciden gelen şikâyetlerde başı çeken banka sözleşmelerine el attı. Küçük puntolarla ve sayfalarca yazılan sözleşme yerine 'net ve kısa' sözleşme yapılması zorunlu hale geliyor. Yapılacak değişikliklerinde tüketici hakları korunacak, sorunun hemen yargıya taşınmaması için düzenleyici kurum aracı olacak. Kuryelerle sözleşme gönderme dönemi kapanacak. Bankalar, şikâyeti olan müşteriyi bilgilendirmek için mutlaka dönüş yapacak.

BU YIL TAMAMLANACAK

Kuryeler aracılığıyla gönderilen sözleşmeler kabul edilmeyecek. Ürün ve hizmet satışı için vatandaşları arayan bankalardan, şikâyetler konusunda da aynı duyarlılığı göstererek tüketicilere dönmeleri istenecek. Hesap sahiplerinden ö zel talep alınmadan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) da açılmayacak. Müşteriye satılan ürün ve hizmetlerin ücretleri bütün ayrıntıları ile anlatılacak. Sözleşme değişikliklerinde tüketici hakları korunacak. Düzenleme bu yıl tamamlanacak.

KURYEYİ KABUL ETMEYİN
En çok şikâyet edilen konuların başında kredi kartı sözleşmeleri geliyor. BDDK uzmanları, müşterilere sözleşmeyi okumadan imza atmamaları tavsiyesinde bulunurken, kurye ile gönderilenlerin kabul edilmemesini istiyor.


kalan karakter 1000

ersan ersan

Nasılsa bankalar son anda yine kendi isteklerini kabul ettirirler. Önce vatandaşa bir parmak bal çalıyorlar. Sonra bankalar istediğini yapıyor. Hükümet çaresiz. Bankalar keşke muhalefet yapsalardı. Hükümeti dut gibi sallarlardı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.05.2013 10:44
Semra Semra

Medyanin bu tür ince konulari devamli gündeme tasimasi cok yerinde. Farkinda olmadan veya karsiya asiri güven ile nelere imza atiyoruz. Lütfen bu gibi uyarilari haber yapmaya devam edin. Tesekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.05.2013 10:11
mazlum mazlum

ya hu okusak ne fark eder, içeriğine müdahale edemedikten sonra.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.05.2013 10:00
bankacı bankacı

bddk'nın kuryeler aracılığıyla sözleşme göndermesini engellemesini çok yanlış buluyorum. Klasik "istemezük" türk mantığı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.05.2013 09:31
Tarkankartallar Tarkankartallar

Vatandaş ne yapsın ? Bütün sayfayı orda oturup okusunmu ? Okusada ne anlıycak çoğu.... Suç buna izin veren adalet yapımızda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.05.2013 09:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.