X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TOKİ'nin kredi notu yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TOKİ'nin kredi notu yükseldi

  • Giriş Tarihi: 22.5.2013 16:46

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) küresel ve ulusal ölçekli notunu yükseltti.

Moody's Investors Service, 17 Mayıs'ta TOKİ'nin küresel ve ulusal ölçekli ihraççı kuruluş derecelendirmesini "Ba1/A1.tr"den "Baa3/Aa3.tr"ye yükseltti. Bu işlem, Türk Hükümetinin tahvil derecelendirmesinin "Ba1"den "Baa3"e yükseltilmesiyle gerçekleştirildi.

İşlem sonucunda tespit edilen derecelendirmeler, Türkiye'nin ülke derecelendirmesine uygun olarak yatırım seviyesine çıktı. Bu kredi notlarının görünümü "durağan" olarak belirlendi.

Moody's, TOKİ'nin merkezi hükümetten aldığı yetkiyle hareket eden bir kamu kuruluşu olarak kamusal statüsüne, hükümetin konut ve şehircilik politikalarının uygulamasındaki stratejik rolüne dikkati çekti.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu ayrıca İdarenin "Baa3/Aa3.tr" notunun aynı zamanda düzgün satış performansı ile mevcut finansal durumunu yansıttığını ve yatırım programının uygulanmasındaki başarısının önemli olduğunu kaydetti.