X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emlak Konut'tan dev halka arz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emlak Konut'tan dev halka arz

  • Giriş Tarihi: 1.6.2013

Emlak Konut GYO, Türkiye'nin en büyük halka arzına imza atacak. Şirket ödenmiş sermayesini 3 milyar 800 milyon liraya çıkaracak

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, ikincil halka arza hazırlanıyor. Bu, Türk sermaye piyasasının en büyük halka arzlarından biri olacak. Şirket, haziranda gerçekleştireceği halka arzla ödenmiş sermayesini 2.5 milyar'dan 3.8 milyar liraya çıkaracak. Halka arz yurtiçinde Halk Yatırım, yurtdışında ise Merrill Lynch liderliğinde gerçekleşecek. Şirket, 1 milyar 300 milyon lira nominal değerdeki hisseyi halka arz edecek. 5-7 Haziran arasında talep toplanacak halka arzda fiyat aralığı 2.65-3.10 TL seviyesinde belirlendi. Halka arz edilen hisselerin yüzde 80'i yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 10'u yurtiçi bireysel yatırımcılara ve kalan yüzde 10'u ise yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

10 YILDA 70 BİN KONUT
Halka arzla ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, dünya markası olma yolunda ilerleyen şirketin, geleceğin şehirlerini yaratmak ve gücünü paylaşmak için ikincil halka arz kararı aldığını açıkladı. Kurum, 10 yılda 70 binin üzerinde nitelikli konutun ihalesinin gerçekleştiğini söyledi. Yılsonunda 90 bin konut rakamına ulaşmayı hedeflediklerini de vurgulayan Kurum, şirketin stratejisini "Cazip arsalar alarak gayrimenkul sektöründeki öncü rolünü daha da güçlü kılmak ve birbirini tamamlayan iş modelleriyle sürdürülebilir nakit akışı yaratmak" olarak özetledi.

4.9 MİLYON METREKARELİK ARSA STOKU
31 Mart 2013 tarihli finansal tablolara göre şirket, 3 milyon metrekare üzerinde yükselen 31 projeyle 4.9 milyon metrekare arsa ve 16 bin 550 adet satılabilir bağımsız bölüme sahip. Şirketin, 2012'de 523 milyon lira olan net kârı, bu yılın ilk çeyreğinde 270 milyon lirayı aştı. Aktif değeri 9 milyar 155 milyon lira olan şirketin öz kaynaklarının toplamı ise 4 milyar 478 lira.

MARTTA 2 MİLYARLIK HASILAT
2012'de 9 bin 100 adet bağımsız bölümün satışından 3 milyar 423 milyon lira ciro elde eden şirket, mart itibarıyla yaklaşık 3 bin 836 bağımsız bölüm karşılığında 2 milyar 87 milyon lira hasılat gerçekleştirdi. Kurum, yüklenicilerin Emlak Konut GYO'yu güçlü bir partner olarak gördüğünü, ev sahiplerinin de geçmiş başarıları nedeniyle şirketi güvenilir bulduğunu belirtti.