X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalara fren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalara fren

  • Giriş Tarihi: 15.7.2013 11:01 Güncelleme Tarihi: 15.7.2013 13:50

Konut kredisi kullananlar dikkat! Bankadan kredi kullanan tüketiciden alınan dosya masrafı ve ekspertiz ücreti için, mahkemeden 'İade edilmeli' kararı çıktı.

Konut kredisi kullananlara yargıdan bir müjdeli haber geldi. Tokat 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, bir bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafı ve ekspertiz ücretinin tamamının tüketiciye iadesine karar verdi.

BİN 250 LİRA ALINDI

Takvim gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, kredi kullananlardan talep edilen komisyon ve dosya masrafları konusunda yargıdan iade kararları çıkıyor. Ancak bu masraflardan vazgeçilmiyor. Kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı, ipotek kaldırma ücreti, istihbarat adı altında para alan bankalara yönelik bir karar daha çıktı. Tokat'ta 60 ay vadeli 25 bin lira konut kredisi kullanan tüketici, kendisinden alınan bin 250 liralık ekspertiz ücreti ve dosya masrafının iadesi için hakem heyetine müracaat etti. Ancak heyet talebi reddetti. Bunun üzerine tüketici, bu kararın kaldırılması talebiyle mahkemeye gitti.

'SÖZLEŞMEDE OLMALI'

Tokat 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararında, bankanın talep ettiği masrafların haklı, makul ve belgeye dayanmasının zorunlu olduğu vurgulandı. Kararda, şöyle denildi: "Banka kredi verilmesi için yapılan masrafları sözleşme öncesinde tüketicinin bilgilendirilmesi ve sözleşmede hüküm bulunması şartıyla tüketiciden isteyebilir. Bu konuda ispat yükümlülüğü bankaya aittir. Yargıtay'ın yerleşik uygulamaları da bu yöndedir. Bu haliyle bin 250 lira dosya masrafı ve ekspertiz ücreti kesintisi yasal değildir ve davacıya iadesi gerekmektedir. Söz konusu talep bakımından davanın kabulüne karar verilmiştir."

BDDK DA KOLLARI SIVADI

Ücret ve komisyonlar konusunda yetki ile donatılacak olan BDDK, Bilgi Edinme Dairesi'ni yeniden yapılandırıyor. Haksız yere aidat alan, geriye dönük hesap işletim ücreti gibi uygulamalar yapan bankalar hakkında yasal işlem başlatılacak.

İSTİHBARAT MASRAFI HAKSIZ BULUNDU

Anamur Asliye Hukuk Mahkemesi, kredi için tüketiciden istihbarat masrafı talep edilemeyeceğine hükmetti. Mahkeme, bir tüketiciden bin 39 lira alan bankayı haksız buldu ve bu işlemin iptaline karar verdi.

kalan karakter 1000

Türkiş Türkiş

Kapitalizmde kimse bankaları frenleyemez çünkü sistem bankaların üzerine kurudulur bırakın bu boş lafları

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 15.07.2013 14:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.