X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Denizdeki havalimanı için 13 milyon taş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Denizdeki havalimanı için 13 milyon taş

  • Giriş Tarihi: 16.7.2013 15:04 Güncelleme Tarihi: 16.7.2013 15:18

Türkiye'nin "deniz üzerine kurulan ilk havalimanı" unvanını taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar sürüyor. Havalimanı inşaatına 13 milyon taş döküldü.

Ordu Vali Yardımcısı ve Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında başlayan Ordu-Giresun Havalimanı inşaatı çalışmalarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Proje tutarı 230 milyon 508 bin lira olan projenin altyapı çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediğini, üstyapı inşaatının ise kısa sürede başlamasının hedeflendiğini anlatan Bayrak, şöyle devam etti:

"Avrupa'nın tek, dünyanın dördüncü deniz üzerine yapılacak havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alıyor. İki havalimanına da yaklaşık 170 kilometre mesafede yapılan bu projede çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor. Yaklaşık 3 bin metre olacak pistin bin 800 metresi geçildi. Geçilen bin 800 metrenin bin metresinde ise sıcak asfalt çalışmaları tamamlandı. Bu asfalt için ise alana 20 bin ton sıcak karışım dökülmüş olup, toplamda da havalimanı inşaatına 13 milyon taş döküldü. Havalimanı inşaatında 24 saat esasına göre çalışmalar sürüyor. Projede 90 kamyon taş ocaklarından inşaat alanına taş taşıyor."


ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

Havalimanı inşaatında altyapı çalışmalarıyla yakın bir tarihte üstyapı inşaatlarının başlayacağını dile getiren Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizleri sevindiren bir husus da havalimanı üstyapı inşaatları için de ihalelerin yapılması. Bununla alakalı olarak geçerli 27 firma arasından teklif vermeleri istenecek ve bu firmalar 5'e indirilecek. Ardından ise 5 firma içerisinden de en uygun, en ekonomik teklifi veren firma belirlenecek. Böylelikle üstyapı inşaatlarına da başlanmış olacak."


2014 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE DENEME UÇUŞU

Projenin hedeflenen tarihte tamamlanması için büyük gayret gösterildiğini vurgulayan Bayrak, şunları kaydetti:

"Havalimanımızın dış koruyucu mendireğinin ve pistinin 2014 yılının ilk çeyreğinde bitmesini bekliyoruz. Resmi olarak bu tarih 2015 yılı olsa da yüklenici firmanın taahhüdü 2014 yılının ilk çeyreğidir. Yapılan çalışmaları gördükçe de bu tarihte projenin tamamlanacağına inanıyoruz. Havalimanı inşaat pistinin tamamlanmasının ardından yer sistemleri kurulacak. 2014'ün ilk çeyreğinde deneme uçuşları gerçekleştirilecek. Böylelikle havalimanımız uçakla tanışmış olacak. Normal tarifeli seferler de bu deneme uçuşlarının ardından gerçekleşecek."

Bayrak, projenin başlamasından bu yana yüklenici firmaya 65 milyon lira ödeme yapıldığını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

yatırım yatırım

helal olsun durmak yok yola devam

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır4
cevapla 16.07.2013 16:09
gunah gunah

yazık günah ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır69
cevapla 16.07.2013 15:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.