OECD: Türkiye dünya ikincisi

Giriş Tarihi: 18.7.2013

OECD, Türkiye'nin 2014 büyüme tahminini yüzde 4.6 olarak açıkladı. Örgüt, bu tahminle Türkiye'nin Şili'nin ardından dünya ikincisi olacağını duyurdu. Raporda ayrıca istihdamdaki başarıya da vurgu yapıldı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2014'te yüzde 4.6 ile üye ülkeler arasında Şili'den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke olacağını açıkladı. Örgüt, Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini de yüzde 3.1 olarak duyurdu. OECD'nin raporuna göre Şili 2014'te yüzde 5.3 büyüyerek üye ülkeler arasında ilk sırada yer alacak. Şili ve Türkiye'yi yüzde 4 büyüme ile Kore izleyecek. Büyümede OECD ortalaması ise bu yıl yüzde 1.2, gelecek yıl yüzde 2.3 olarak tahmin edildi. Euro bölgesinin bu yıl yüzde 0.6 daralması, gelecek yıl da yüzde 1.1 büyümesi bekleniyor.

İŞSİZLİKTE 4 ÜLKE BAŞARILI
2013 İstihdam Raporu'nu yayımlayan örgüt, birçok ülkenin işsizlikle boğuştuğu bir dönemde Türkiye, Şili, Almanya ve İsrail'de işsizliğin küresel finansal krizin başladığı dönemdeki rakamların altında olduğunu bildirdi. İrlanda, İtalya, Slovenya ve Portekiz yüzde 5 ve 10 işsizlik rakamlarıyla 'iyi' durumda. Buna karşılık Japonya ve Güney Kore'de işsizlik oranı kriz öncesine göre yüzde 0.5 artmış durumda.

Ekonominin güvenlik belgeleri
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçen yıl Finansal İstikrar Komitesi'nde, geleceğe ilişkin senaryo analizleri yaptıklarını belirtti. Babacan," 8-10 senaryo çalıştık. Tüm kurumlarımız bu senaryolar karşısında ne yapar, nasıl tepki gösterir? Tıpkı milli güvenlik belgeleri gibi. Yazılı olarak herkesin çekmecesine kondu" dedi.

Büyümede revizyon olabilir
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan büyümeyi değerlendirdi. Babacan, "İkinci çeyrekle ilgili elimizde somut bir veri yok. Somut veriler oluştuğunda yılsonu hedefleri gözden geçirilir. Dünyada büyüme revizyonları aşağı yönlü. Bizde de gerçekleşirse sürpriz olmamalı" dedi.

Yüzde 4 hedefinden umutluyuz
Dünyadaki olumsuz gelişmelere karşın, Türkiye'nin birçok pozitif gelişme yaşadığını belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "2013'te büyümemizi yüzde 4 olarak hedeflemiştik. Bu, ilk çeyrekteki yüzde 3'lük büyüme tahminimizi yakalama noktasında umut veriyor" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
OECD: Türkiye dünya ikincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz