X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 milyon araca ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 milyon araca ceza

  • Giriş Tarihi: 23.7.2013 11:14 Güncelleme Tarihi: 23.7.2013 17:13

Zorunlu trafik sigortası olmayan yaklaşık 3 milyon aracın sahibine ceza geliyor. Ancak Emniyet bu araç sahiplerine önce cepten uyarı mesajı gönderecek. Ardından da sigortasız araç bilgileri valiliklere ulaştırılarak cezai takibata geçilecek.

Türkiye'de taşıt sayısı 17 milyonu geçerken, zorunlu trafik sigortası yaptırmayan 3 milyon araç için yürütülen çalışma büyük ölçüde tamamlandı. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'nden (TRAMER) trafik sigortası yaptırmayan araçların bilgileri Hazine ve Emniyet'e gönderilirken, cep telefonu ile mesaj gönderimi sorunu da kısa süre önce çözüldü.

Star gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre; Türkiye Sigorta Birliği 500 bin liralık cep telefonuna mesaj gönderme masrafını üstlendi. Bu ay sonu veya önümüzdeki aydan itibaren trafikte sigortasız seyreden 3 milyon araç sahibinin cep telefonuna "Zorunlu Trafik Sigortanız bulunmuyor. En kısa sürede sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Aksi taktirde cezai yaptırımı olacak" mesajı gönderilecek. Mesaj gönderiminin ardından 81 ilde yapılan kontrollerde de bu konuya dikkat edilecek. Hangi ilde sigortasız araç olduğuna ilişkin plaka bilgileri 81 ilin valiliğine gönderilirken, tespit edilen araçlara cezai yaptırım uygulanacak. Sigorta yaptırmayan araçlara poliçesi düzenlenene kadar el konulması ve para cezası kesilmesi yaptırımı bulunuyor. Türkiye'de otomobillerin yüzde 90'lık bölümünde trafik sigortası yok. Kamyon, kamyonet ve motosiklet gibi taşıtlarda ise sigortalılık oranı düşük seviyede.


YILLIK ZARAR 1 MİLYAR TL

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre sektörün büyüklüğü yaklaşık 50 milyar lira. Sektör 2012 yılını 1 milyar 60 milyon liralık zararla kapattı. Zararın önemli bir kısmı hasar ödemelerinin çokluğu sebebiyle trafik sigortasından kaynaklanıyor. Sigorta şirketlerinin son yedi yılda trafik sigortasından oluşan zararı ise 3.4 milyar Türk Lirası. Türkiye'de kişi başına 146 dolar sigorta primi ödemesi yapılırken, yıllık toplam hasar ödemesi miktarı ise 11 milyar liranın üzerine çıkıyor.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

Kanuni Hürremşah Kanuni Hürremşah

Emniyet (Valilikler ve İçişleri Bakanlığı) ve diğer bilumum memuran zevat açıkça suç işlemek ve insan haklarını çiğnemek üzereler. Gidip baksınlar Edirne'den öteye; bu türden benzer sorunlar nasıl çözümleniyor.Cep telefonları resmi ihbar aracı olamaz, olmamalı. O zaman Adres Kayıt Sistemini (AKS) niye kurdunuz? Otomatik radarlarla hız cezası kesen başka bir ülke yok yeryüzünde, ama bizimkiler bozuk radarlarla bol keseden ceza kesiyorlar. Hız (yol ve hava şartlarına göre aşırı hız) cezaları daima bir polis memuru tarafından KESİLMELİDİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.07.2013 16:46
ne iş ne iş

zorunlu olan sigortayı yaptırmayanları bile mesajla uyaracaklarmış. helal olsun. ama önce temiz kağıdı alınıp, noter satışı yapılan bir araca 4 yıl sonra çıkarılan trafik cezalarına bir çözüm bulsunlar. 300 liralık 3 adet ceza faizi ile birlikte 1000 lira olmuş. bize de GİB bu cezayı mesajla bildiriyor. 4 yıl boyunca tebligat yapılmamış. suçlu kim 20 yıldır aynı adreste oturduğum halde aynı araca satıştan birkaç ay önce ceza ödedim ve ceza bana ulaştı

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 23.07.2013 14:49
fvz fvz

zarar varsa riskin kötü yönetimi sözkonusudur. zorunlu trafik sigortası yapıp yıllardır kar edenler nasıl kar ediyorlar. bazı şirketler riski kötü yönetiyor ve zarar ediyorsa bu sigorta yaptırmayanları cezalandırarak mı çözülmelidir yoksa riski iyi yöneterek mi? 3 milyon suçlunun olduğu yerde asıl suçlu kimdir ey akıl sahipleri

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 23.07.2013 13:11
Osman Osman

Madem zorunlu herkezin yaptırması lazım. Yaptırmayanlara ceza verilmeli. Daha sonra bu sigortayı yaptırmayanların yükü yaptıranların sırtına binmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 23.07.2013 12:24
HALK HALK

GÜNAYDIN, ELİNİZİ BİRİLERİNİN CEBİNDEN ÇIKARIP ETRAFA BAKIN..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 23.07.2013 11:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.