X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kayagazına son 650 metre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kayagazına son 650 metre

  • Giriş Tarihi: 23.7.2013

Türkiye'nin ilk kayagazı sondaj çalışmasında 3 bin 850 metre aşıldı. Diyarbakır'daki kuyuda son 650 metreye gelindi. Bulgular yeni kuyu açılması için vize niteliğinde olacak

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli kaynak olarak görülen kayagazında son düzlüğe gelindi. Diyarbakır Sarıbuğday-1 kuyusunda yapılan sondaj çalışmalarında 3 bin 850 metreye ulaşıldı. Sondajın 4 bin 500 metrede sonuç vereceğini belirten Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Shell yetkilileri, bu derinlikteki bulguları inceleyecek. Sonuçlara göre bölgede yeni bir kuyu açılmasıyla ilgili karara varılacak. Yetkililer, son 650 metrelik bölümün yakında tamamlanacağını ve Türkiye'nin enerji üretimiyle ilgili tarihi bir dönemin başlayacağını belirtiyor.

DÖRT İL MASAYA YATIRILIYOR
Güneydoğu Anadolu'da çözüm süreciyle birlikte enerji odaklı çalışmalar da hız kazandı. 30 yıldır el değmeyen kaynakların geleceği, önümüzdeki günlerde masaya yatırılacak. Diyarbakır, Mardin, Hakkâri ve Şırnak'taki enerji yatırımları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı özel çalışma başlattı. Bölgedeki yatırımları yerinde incelemek üzere dört şehre çıkarma yapmaya hazırlanan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın çantasında kayagazı sondaj çalışmalarından kaçak elektriğe, petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinden başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere bölgenin potansiyeline yönelik yatırımlara kadar birçok konuyu açıklığa kavuşturmak var.

DİCLE'DE İLK DEVİR TÖRENİ
Taner Yıldız'ın ilk durağı Diyarbakır. Burada Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin devir törenine katılacak olan Yıldız, kaçak oranının yüzde 72'lerde olduğu bölgede temaslarda bulunacak. Bakan Yıldız'ın hedefi oranın yüzde 10'a çekilerek devletin kasasına 350 milyon TL girmesini sağlamak. Yıldız ayrıca kayagazı tesislerini inceleyerek bulgularla ilgili bilgi alacak. Bölgenin açılım süreciyle geldiği yeni noktayı anlatmayı planlayan Enerji Bakanı'nın ajandasında buradan yatırımcıları Güneydoğu'ya davet etmek bulunuyor.

ENERJİ HANIM BU KEZ HAKKÂRİ'DE
Enerji Bakanlığı'nın enerji verimliliği konusunda geçen yıl başlattığı "Enerji Hanım" projesinin 17'nci durağı Hakkâri. Bakan Yıldız, toplantıda ev hanımlarına enerji tasarrufu konusunda alınabilecek önlemleri anlatacak. Bölgeyle ilgili bilgi veren Bakan Yıldız, "Son 10 yılda dört ile 805 milyon liralık enerji yatırımı yaptık. Bu yıl elektrik altyapısına 276 milyon liralık kaynak ayırdık. Ancak, kaçak kullanım bölgede çok yüksek" diye konuştu.

kalan karakter 1000

FAZIL FAZIL

DURMAK YOK YOLA DEVAM HEDEF 2023

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır8
cevapla 23.07.2013 16:06
baquer baquer

İngilizler de Hindistan'da sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarla ilgileniyorlardı. Bir de kullanışlı Hintlilerle..

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır5
cevapla 23.07.2013 13:59
AYNA AYNA

Seçim yaklaşıyorya, daha neler neler bulunur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır25
cevapla 23.07.2013 13:35
funnnfb funnnfb

shell yetkilisi mi dedi birisi...dışa bağlanmayıp shele bağlanacaz yani.......

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 23.07.2013 13:23
aziz aziz

kaya gazımı yine aliriz hava gazimizi bize birsey dusmez ciksada bu millete faydasi olmaz yiyecekler bellidir biz ancak avucumuzu yalariz bize asla yedirmezler aldigimdan daha ucuza alamayacagim icin memleket bosuna beklemesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır5
cevapla 23.07.2013 13:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.