X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kadınların çalışma saatleri değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kadınların çalışma saatleri değişiyor

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013 16:35

18 yaşını doldurmuş kadın çalışanlar, her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının "Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18 yaşını doldurmuş kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılmalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelikte, kadın çalışanların her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacağı bildirildi.

Buna göre, belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgahlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlü olacak.


KADININ ÇALIŞMA SAATİ, KOCASININ ÇALIŞTIĞI GECE POSTASINA RASTLAMAYACAK

Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmek için işe başlamadan önce, "gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına" ilişkin sağlık raporu, işyerinde görevli işyeri hekiminden alınacak. Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen, düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlayacak.

Kadın çalışanın kocası da işin postalar halinde yürütüldüğü aynı veya ayrı bir işyerinde çalışıyor ise kadın çalışanın isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenecek. Aynı işyerinde çalışan eşlerin, aynı gece postasında çalışma istekleri, işverence, imkan dahilinde karşılanacak.


1 YIL SÜRE İLE GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak.

Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde 6 ay daha uzatılacak.

Bu çalışanların anılan sürelerdeki çalışmaları, gündüz postalarına rastlayacak şekilde düzenlenecek. Gece postalarında kadın çalışan çalıştırmak isteyen işverenler, gece çalıştırılacak kadın çalışanların isim listelerini, iş müfettişlerince yapılan denetimlerde göstermek üzere işyerinde de saklayacak.

kalan karakter 1000

selçuk selçuk

arkadaşlar gece mesaisinde 12 saat fabrikada çalışan bir bayan arkadaşımız iş yerini şikayet etmek istiyor. nereye bildirmesi gerekiyor ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.08.2013 08:48
mustafa mustafa

bencede uygulanması zor.peki kadın7.5 saatten fazla çalışmak istemezse iş yeri ne yapabilir ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.08.2013 09:27
bangg bangg

bi de su bankalari denetleseler mesai 6 da bitiyor mudur kendi cikmadan personeli gondermiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 24.07.2013 22:40
Trabzonlu Trabzonlu

lafa gelince eşitlik uygulamaya gelince kadınları kayırın ben böyle eşitliği kabul etmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 24.07.2013 19:31
SEMANUR SEMANUR

KESKE BOYLE BIR SEY OLSA GERCEKTEN YA KADINLAR ICIN COK IYI OLUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.07.2013 18:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.