X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ünlü işadamı hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ünlü işadamı hayatını kaybetti

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013 15:57 Güncelleme Tarihi: 24.7.2013 16:14

İzmir'in ünlü sanayicilerinden ve Göztepe Kulübü'nün eski başkanlarından Tacettin Hiçyılmaz (86), geçtiğimiz Salı günü Çeşme'deki evinde hayata gözlerini yumdu.

Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nü bitiren ve bir süre bu okulda öğretmenlik de yapan Tacettin Hiçyılmaz, mütevazı atölyesinde Türkiye'nin yabancı patentli ilk çamaşır makinası üretimini gerçekleştirdi. Daha sonra adıyla özdeşleşen ve Gır Gır adını verdiği mekanik halı süpürgesinin seri üretimine başlayan Hiçyılmaz, bu minik aleti milyonlarca eve sokmayı başardı.

"Gır Gır giren eve dırdır girmez" sözüyle de ünlenen Tacettin Hiçyılmaz, 1979 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından en çok vergi veren sanayici olarak ilan edildi. Ancak politik nedenlerden dolayı Hiçyılmaz'a o yıl plaket verilmedi. Politikayla da ilgilenen ve bir süre Adalet Partisi İl Yönetimi'nde görev alan Hiçyılmaz, 1980 sonrası Turgut Özal'ın milletvekili olması için yaptığı bütün ısrarlı teklifleri geri çevirdi.

Hiçyılmaz, uzun yıllar sağlık sorunları yaşıyor ve Çeşme Ilıca'daki evinde yatağa bağımlı bir yaşam sürüyordu. Meriç Yoldaş'la evlenen ve bu evliliklerinden biri erkek, ikisi kız üç çocukları olan Tacettin Hiçyılmaz, değişen teknolojik koşullar gereği Gır Gır'ın üretimine son vermiş, başka alanlardaki üretim işlerini de oğlu Orkun Hiçyılmaz'a devretmişti.