X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çöp sorununa solucanlar çare olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çöp sorununa solucanlar çare olacak

  • Giriş Tarihi: 1.8.2013 11:00 Güncelleme Tarihi: 1.8.2013 13:12

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı proje ile şehirlerin çöp sorununa solucanlar çare olacak.

Türkiye'de ilk defa İzmir'de kurulacak tesisle, solucanlar tarafından evsel atıklar yenerek gübre üretilecek. 9 bin metrekare alanda kurulacak ve bin 930 ton kapasiteli tesiste sadece pazarların sebze ve meyve atıkları gibi organik evsel atıklar kullanılacak. 1,5 milyon TL'lik maliyeti olan tesisle ekonomiye yılda 50 milyon TL'lik katma değer sağlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlattığı projeyle evsel atıkların dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak. İzmir Karabağlara yapılacak tesisle evsel atıklar solucanlar marifetiyle gübreye dönüştürülerek ekonomik değer oluşturulacak. Engellilerin çalışacağı tesiste uygulanan modelin Türkiye geneline yayılması da planlanıyor.

Yer tespiti yapılan projede, gübre üretimine ekim ayında başlanacak. Proje için ABD, Romanya ve Ukranya'dan çöp işinde uzman 1 milyon solucan ithal edilecek. 9 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve bin 930 ton kapasiteli tesiste sadece pazarların sebze ve meyve atıkları gibi organik evsel atıklar kullanılacak. Yine Karabağlar ilçesinde bulunan katı atık tesisinden de buraya evsel atıklar getirilecek. VERMİ adı verilen kırmızı solucanlar bu atıkların üzerine salınacak. Solucanlar tarafından kemirilen evsel atıklar, 15 günle 1 ay arasında değişen sürelerle gübreye dönüşecek. Solucanlar tarafından üretilen gübre, park, bahçe ve zirai alanda kullanılacak. 1,5 milyon TL'lik maliyeti olan tesis ile yılda ekonomiye 45-50 milyon TL'lik katma değer sağlanacak.


ZİHİNSEL ENGELLİLER ÇALIŞACAK

İşkur, KOSGEB, Tarım Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de destek verdiği projede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da yer alacak. Aile Bakanlığı'nın desteğiyle, projede zihinsel engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Gübre tesisinde 15 yaş üstü 50 zihinsel engelli çalışacak.

kalan karakter 1000

kartal kartal

son derece sakıncalı, solucanlar her türlü hastalığı toprağa verebilir. bu teknoloji eskidi, artık enzim ile yapılıyor organik gübreler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.08.2013 16:31
mahmuuttt mahmuuttt

böyle şeyleri şu dünya üzerinde görmek sevindirici

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.08.2013 17:35
Zootech Zootech

Mikro organizma işlerini bırakın, kötüye kullanılabilinir. Danimarka tesisilerine yeterince çöp üretemediği için Almanyadan çöp ithal ediyor. Gelip bir bakın!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır14
cevapla 01.08.2013 11:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.