X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalar artık pes dedirtti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalar artık pes dedirtti!

  • Giriş Tarihi: 9.8.2013 14:32 Güncelleme Tarihi: 9.8.2013 16:41

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde görev yapan bir memur, Adana'daki bir banka şubesinden aldığı kredi için kesilen 325 liralık dosya masrafını tüketici hakem heyeti kararıyla geri aldı ancak diğer hesabını kontrol eden tüketici, bankanın kendisine ödediği paranın bu hesaptan kesildiğini fark etti.

Edinilen bilgiye göre, Yargıtay'ın bankaların kredi verirken dosya masrafı adı altında vatandaştan aldığı parayı iadesi yönünde içtihat oluşturması üzerine Diyarbakır'ın Hani ilçesinde görev yapan memur Türehan Serkan Kocaçiftçi de 2010 yılında Adana'daki bir banka şubesinden aldığı 40 bin lira tüketici kredisi için kesilen 325 lira dosya masrafını geri almak amacıyla Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Hani Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, Kocaçiftçi'yi haklı bularak bankadan paranın iadesini istedi. Ancak banka, karara itiraz ederek dosyayı Hani Asliye Hukuk Mahkemesi'ne taşıdı.

Mahkemenin icra kararı üzerine parayı ödemek zorunda kalan banka, Kocaçiftçi'ye 325 lirayı ödedi. Kocaçiftçi parayı aldığı için sevinirken, hesaplarını kontrol için bankanın ATM'sine gittiğinde ise şoke oldu. Çünkü kredi kullandığı hesabına 325 lira yatırılmış ancak başka bir kredili mevduat hesabından 380 lira kesilmişti. Bankanın Diyarbakır'daki şubesinden hesabındaki hareketlilik ile ilgili bilgi isteyen vatandaşa icra masrafları için başka bir bankaya yapılan 35 lirası EFT olmak üzere 380 lira çekildiği söylendi. Paranın bilgisi dışında harcandığını belirterek dekont isteyen Kocaçiftçi'den banka personeli 12 lira ekstre ücreti istedi.

Paranın iadesi için yeniden Hani Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine başvuran Türehan Serkan Kocaçiftçi, Hani Cumhuriyet Başsavcılığı'na usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle banka hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç yerinin Adana olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı veren Hani Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

bankalara bu ülkede kimsenin gücü yetmiyor ama vatandaşla ısrarla kimsenin gücünün yetmediği bu adamların kapısından ayrılmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.08.2013 05:57
tremen tremen

devlet bile dur demiyor bizim milleti keriz yerine koyuyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.08.2013 01:13
Okacha Okacha

Masraf ödemek istemiyorsan git tefeciden para al bankalar Hayır kurumu değildir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.08.2013 20:25
halk halk

bu bankalar süper, boşuna uğraşmayın bu kanunlarla her şeyi yaparlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.08.2013 18:53
Ayla Akbaba Ayla Akbaba

Soyuyorlar ve devlet ses çıkarmıyor anlamına geliyor yaşananlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.08.2013 17:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.