X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Baharat çarşısında tezgâh savaşı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Baharat çarşısında tezgâh savaşı çıktı

  • Giriş Tarihi: 11.8.2013

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Mısır Çarşısı'nın renkli baharat tezgâhlarını kaldırmaya hazırlanıyor. Karara isyan eden esnaf, "Turist bu görüntüyü seviyor. İçeri alınırsa ciromuz düşer" diyor

Ekim ayında restorasyon çalışmalarına başlanacak tarihi Mısır Çarşısı'nda esnafı tezgâh telaşı sardı. Çarşı esnafı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün baharat tezgâhlarını dükkânların içine alma projesine "Geleneksel görüntüyü bozar" endişesiyle karşı çıkıyor. Mısır Çarşısı Esnafları Derneği Başkanı Çetin Palancı, "Buranın özelliği sunumunda yatıyor. Tezgâhlar kalkarsa dükkânlar daralacak, cirolar da düşecek. Turist çarşıda baharat kokusu almak istiyor. Projenin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşüyoruz" dedi. Görüşmelerin iki ay içerisinde tamamlanacağını açıklayan Palancı, teklifin kabul edilmemesi durumunda tezgâhların sokaktan kaldırılacağını belirtti. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda baharatların açıkta satışını yasaklayan bir tebliğ yayımlanmıştı.

YÜZDE 70'İ AÇIKTA

Mısır Çarşısı'nda cironun yüzde 70'i açıkta sunumu yapılan baharatlardan sağlanıyor. Geleneklere karşı standartların devreye girdiği bu dönemde esnaf, çarşının özelliğinin yok olacağını savunuyor. Ramazandan önce Eminönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden uyarı alan esnaf, üzerinde çalıştığı yeni yol haritasını çarşının restorasyonuna yetiştirme telaşında.

'AVM'DEN FARKI KALMAZ'
Acar Baharat'ın mağaza sorumlusu Bilal Taşdelen, çarşıdaki tezgâhların içeri alınmasıyla Mısır Çarşısı'nın AVM'den farkı kalmayacağını söyledi. Çarşının standartlaştırılmak istendiğini belirten Taşdelen, "Müşterilerin yüzde 90'ı turist. Kendi ülkelerinde zaten AVM'leri var. Karar uygulanırsa neden buraya gelsinler ki" şeklinde konuştu.

8 MİLYON TL'YE YAPILACAK
Çetin Palancı, 100 dükkâna sahip Mısır Çarşısı'nın restorasyon ihalesini Geta Genel İnşaat'ın aldığını açıkladı. Palancı'nın verdiği bilgiye göre ihalenin bedeli 8 milyon lira. Palancı, "Restorasyonun 6 ayda bitmesi planlanıyor. İşe dış cepheden başlanacak. Yerler tarihe uygun taş döşenecek. Kalem işleri ise aslına uygun yapılacak" dedi.

kalan karakter 1000

doğru karar doğru karar

ciroları düşmez . İyi bir sunum ile dükkanın içine de yapabilirler. Sonuçta çok kalabalık olduğundan turist rahat hareket edemiyor. Doğru bir karar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 11.08.2013 07:23
fvz fvz

bir de ren a car cılara el atsalar. gazete büfesi kadar yer kiralayıp tüm sokağa ve kaladırımlara araç park ediyorlar. delikanlı olan sıkıysa el sürebilsin. sözde araba galerileri şehir dışına çıkacaktı üstüne kiralık arabacılar çıktı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.08.2013 05:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.