X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan emekliye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan emekliye müjde

  • Giriş Tarihi: 12.8.2013 10:24 Güncelleme Tarihi: 12.8.2013 16:49

Emekli olup çalışanlara müjde geldi. 59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek. Bu sayede de ayda ortalama 110 lira ek gelire kavuşacak.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. Kurumun hazırladığı çalışma, Ekim ayında taşeron işçilerle ilgili tasarıyla birlikte masaya yatırılacak. Meclis'e sunulacak çalışma yasalaştığında, çalışan emekliler SGDP ödemeyecek ve bu durum emekli maaşlarını artıracak.

ESNAF DERTLİ
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."

KAYIT ALTINA GİRENE % 2 EKTSRA ZAM
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, çalışan emeklileri kayıt altına almak için yaptığı bir başka çalışmadan da müjde çıktı. 1.5 milyon çalışan emeklinin sadece 150 bininin kayıt altında olduğunun tespitinden sonra, kayıt altına giren çalışan emeklilere, ekstra zam yapılması kararlaştırıldı. Yeni düzenlemeye göre, çalışan emeklilerden yapılacak yüzde 15'lik SGDP kesintisi karşılığında, maaşlarına yüzde 2 oranında ekstra artış sağlanacak.

ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEMDE
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

Naide Naide

SGK ;bu sgdp prim borcunun millete fatura etmesinin kendi büyük hatası olduğunu kabul etsin lütfen.ve derhal vergi mükellefi olan şahısların parasını geri iade etsin.dünyanın hiçbir yerinde emeklilere haksız bir ceza verilmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 15.08.2013 14:08
Şamil Şamil

110 tl için aya gidemem

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 12.08.2013 17:42
Yakup Er Yakup Er

büyük piyango hakikaten :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 12.08.2013 13:36
ali ali

peki bunca zaman zarar görenleri nasıl tazmin edeceksin. hangi aklı evvel bu hatayı yaptı ise, teşhir edilmelidir. bu bürokratlara ceza sistemi getirmek en iyisi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır5
cevapla 12.08.2013 11:49
Ahmet Ahmet

Yasa çıktığından beri ödenmeyen (ki haberimiz olmadı) SGDP için 10000 TL vergi cezası kestiler ve ödedik. Bu ne olacak. 110 TL'yi kesmiyorsan bu parayı da iade et.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır3
cevapla 12.08.2013 11:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.