X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SGK’dan kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SGK’dan kötü haber

  • Giriş Tarihi: 13.8.2013 14:21

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından destek primi kesintisine ilişkin yapılan açıklamada, sosyal güvenlik destek primi oranının 1 Ekim 2008 tarihine kadar yüzde 10, 1 Ekim 2008-31 Aralık 2008 tarihleri arasında yüzde 12 olarak uygulandığı hatırlatılarak, takip eden her yılın Ocak ayında bir puan artırıldığı ve bu oranın yüzde 15'i geçemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme uyarınca halen yüzde 15 olarak uygulandığına dikkat çekildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan 'emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirileceği ve bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmeyeceği' yönündeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bu haberlerin hiçbir gerçekliğinin olmadığı belirtilen açıklamada, "Bilindiği üzere sosyal güvenlik destek primi uygulaması, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılarımız yönünden, 1999 yılında 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu'na eklenen Ek-20'nci madde ile getirilmiştir. Buna göre 1479 sayılı Kanuna tabi yaşlılık aylığı bağlananlardan, kısaca herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların veya daha sonra çalışmaya başlayanların, sosyal yardım zammı dahil tahakkuk eden aylıklarından, aylığın bağlandığı veya tekrar çalışmaya başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren, çalışmalarının sona erdiği aya kadar yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesileceği hükmü getirilmiştir" denildi.

Sosyal güvenlik destek primi oranının 1 Ekim 2008 tarihine kadar yüzde 10, 1 Ekim 2008-31 Aralık 2008 tarihleri arasında yüzde 12 olarak uygulandığı hatırlatılan açıklamada, takip eden her yılın Ocak ayında bir puan artırıldığı kaydedildi. Bu oranın yüzde 15'i geçemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme uyarınca halen yüzde 15 olarak uygulandığına dikkat çekilen açıklamada, "Sosyal güvenlik destek primiyle ilgili uygulama yukarıda izah edilen mevzuat hükümlerine göre yürütülmektedir. Dolayısıyla, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirilmesini ve bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini sağlayacak herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

kalan karakter 1000

ABBAS ABBAS

DÜN BÜYÜK MÜJDE İDİ BU GÜN ACI HABER NE ÜZÜLÜN NEDE SEVİNİN ÇÜNKÜ YARIN NE OLACAĞINI SGK DA BİLMİYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2013 13:18
misafir misafir

ben kabahatı bundan oncekı hukumetlere buluyorum madem ınsanlar calısacaktı 36 yasında emeklı etmıceklerdı sımdı devlet tabıkı kesecek gerıden gelen genc nesıl ıs sızlık yuzunden serserı oluyor revamı bu sımdı bakıyorum ıs verenlerde bu ısten memnun vergısıyok sıgorta yok bır kuru maas verıyor adam dıyor genc alıp vergımı verıcem ssk mı odeyecem adamlarda haklı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.08.2013 21:47
Alper KOCABEY Alper KOCABEY

Ey SGK yetkilileri Bu Kurumun başı siz misiniz yoksa Bakan mı?Haddinizi bilin kimse sizden bişey beklemiyor.Bizim muhatabımız BAKAN dır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.08.2013 18:29
misafir misafir

bu ülkede herşey normal şaşırmadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 13.08.2013 17:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.