X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memurlara müjdeli haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Memurlara müjdeli haber

  • Giriş Tarihi: 15.8.2013 09:50 Güncelleme Tarihi: 15.8.2013 17:06

Memur, toplu sözleşmeden zammın yanı sıra yeni haklar da elde etti. ‘IMF dönemi’nde tasarruf için kaldırılan memur servisleri yeniden konulacak. Birçok bakanlık memuru yıllar sonra servise binecek.

Jet hızıyla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerine Memur-Sen dışındaki konfederasyonların itirazları sürerken, imzalanan metin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugün'ün haberine göre; 2014 ve 2015'i kapsayan sözleşme metninde zammın yanı sıra bir dizi yeni hak sıralanıyor.

4C'liye aile yardımı

4C'li geçici personel de aile yardımı ödeneğine kavuştu. Bu personelin ayrıca zamdan yararlanması sağlandı. Öğretmenlere verilen eğitim öğretim tazminatı her ay brüt 75 liraya denk gelecek şekilde artırıldı. 3 ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesi 45 liradan 60 liraya çıkarıldı. İcra memurlarına verilen tazminatta 5 puanlık artış yapıldı.

Mahkemelerde görev yapan personele fazla mesai ödenmesine ilişkin yasal düzenleme kararı alındı. Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan personele servis verilmesine karar verildi. Bu madde, başta Maliye olmak üzere çok sayıda bakanlık personelini yıllar sonra servise kavuşturacak. Servisler, tasarruf nedeniyle hizmetten kaldırılmıştı.

Yüzde 50 zamlı olacak

Geçen yıl 740 lira olan öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneği 2014'te 850 liraya, 2015'te 950 liraya yükselecek. Bu ödeneğin sözleşmeli Kur'an kursu öğreticilerine de verilmesi metne eklendi. Ayrıca yatılı Kur'an kurslarında her nöbet için 2 saat ilave ek ders ücreti ödenecek. Dini bayram günlerinde, yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbet ücretleri yüzde 50 zamlı ödenecek.

Zararı personel ödemeyecek

Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki daire başkanlarına 3600 ek gösterge verilecek. PTT gişe memurlarına 50 lira kasa tazminatı gelirken, araçla hizmet veren dağıtıcıların 20 lira olan ilave ücreti 50 liraya çıkarıldı. TRT personeli lojman kirasını yüzde 15 düşük ödeyecek.

Fazla çalıştırılan Bayındırlık personeline mecburi yıllık izin verilecek. Tapu sicilinin tutulmasından doğan zararların memurdan alınmaması için yasal çalışma yapılacak. TCDD'de hattın geçtiği işyerlerinde çalışan personele her ay 25 lira ilave ücret ödenecek.

kalan karakter 1000

fatma fatma

hayatta kime ne faydamız dokunur diye uğraşan öğretmenlerimizle uğraşmasın kimse... bu ülkede birçok eksik var... bunun sorumlusu öğretmenler değil...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 16.08.2013 00:15
NE SENDİKAYMIŞ BE NE SENDİKAYMIŞ BE

Darp edilen sağlık personeline ne oldu, onlar yine unutulmuş. Yazıklar olsun. Hertürlü hasta ve hastalığa maruz kalan sağlık personelini, sadece doktordan ibaret gören sistemede yazıklar olsun. Hasta kabul memuru bile tek başına her hastanın nefesini yüzünde hissediyor, her türlü hastalıkla karşı karşıya geliyor. Ama kimsenin gıkı çıkmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 15.08.2013 20:24
ayhan ayhan

bu millet memur dan ibaret değil yazık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.08.2013 19:03
durna durna

yazık be kardeşim öğretmenin üç kuruşuna göz dikiyorsunuz .hak arayın ama başkalarının hakkına göz dikmeyin.aynı okulda çalışan ilkokul mezunu hizmetli ile öğretmen arasında 100-150 tl fark var öğretmenlerde hizmetlilerde daha fazlasını hak ediyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.08.2013 19:01
durna durna

yazık be kardeşim öğretmenin üç kuşuna göz dikiyorsunuz.ne alıyor öğretmen ? aynı okulda çalıştığı ilkokul mezunu hizmetli ile hemen hemen aynı parayı alıyor.hizmetli çalışanlarda öğretmenlerde daha fazlasını hak ediyor.hak arayın ama başkalarının hakkına göz dikmeyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.08.2013 18:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.