X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adana'ya dev sağlık kampüsü yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Adana'ya dev sağlık kampüsü yatırımı

  • Giriş Tarihi: 10.9.2013 16:52

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde 6 hastaneden oluşacak bin 550 yatak kapasiteli Adana Sağlık Kampüsü'nün temelinin 6 Ekim'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağı bildirildi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sağlık kampüsünün yapılacağı alanda AK Parti Adana milletvekilleri, parti yöneticileri, belediye başkanları ve büroktarlarla incelemede bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, devasa sağlık yatırımının sadece kent değil bölge için de hayırlı bir yatırım olduğunu söyledi.

Çok büyük bir ihtiyaç duyulan sağlık kampüsünün maliyetinin 1 milyar 30 milyon lira olacağını belirten Coş, bu yatırımla Adana'nın, bölgenin ve Ortadoğu'nun sağlık üssü olmak konumunu güçlendireceğini vurguladı.

Vali Coş, mevcut hastanelerin de yenilenmesiyle bu anlamdaki kapasitenin daha da artacağını ifade ederek, ''Bu yetiyormu? Hayır yetmiyor. Yine sayın bakanlarımızın ve değerli milletvekillerimizin katkılarıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanemizin yenilenmesi ve modernizasyonu için bütçe imkanlarından kaynak aktarılmasının sağlanacağını biliyoruz'' dedi.

Sağlık kampüsünde hasta başına düşen kapalı alan miktarının 179 metrekare olacağını ve bunu vatandaşların özellikle bilmesini istediğini dile getiren Coş, şunları kaydetti:

''Yani bir hastaya 180 metrekarelik bir daire tahsis edildiğini, bir de eski hastanelerdeki sartları düşünün. Eski hastanelerimizde banyo tuvalet ihtiyacı için vatandaşlarımızın sıraya girdiğini düşündüğümüzde, bu suretle insana ne kadar önem veren, insan odaklı yönetim anlayışıyla sağlık ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını, sadece Türkiye ve Ortadoğu için değil. dünyaya örnek olacak, insanımızın layık olduğu hizmet standartlarının sunulduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bu kampüste 140 bin metrakarelik bir de kapalı otopark, otopark hariç 437 bin metrekara alan bulunacak. Adana'nın yıllardır beklediği müjdeli bir haberin paylaşılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. bu konuda saygı değer Başbakanımıza, Sağlık Bakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, değerli milletvekillerimize ve diğer yetkililere teşekkür ederim. Özel sektörün de ilimizde ve bölgemizde sağlık yatırımı yapmasını destekliyoruz, mevcutların kapasitelerinin artmasını önemsiyoruz.''

TEMELİ BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ATACAK

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da Adana ve bölgeye böyle bir yatırım yapılacak olmasının heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Adana'nın hayali olan bir yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Ünüvar, ''Hamdolsun Adana Sağlık Kampüsü'nün artık temel atma noktasına geldik. Kampüsün temelini 6 Ekim'de sayın Başbakanımız atacak. Suriye, Irak, Mısır ve Libya gibi Ortadoğu'da sıkıntılar var. Adana inşallah bu sıkıntılar geçtikten sonra sağlık turizmi açısından önemli hale gelecek. Adana, şu andaki potansiyeliyle bile çok önemli bir şehir'' dedi.

Ünüvar, helikopter pistinin de olacağı kampüsün 6 hastaneden oluşacağını belirterek, şunları söyledi:

''DSİ'den sağlanan yaklaşık 78 dönümlük arsa tahsisi ile kampüs için 340 dönüm civarında mekan kullanılacak. 78 dönümlük arsa olmasaydı bir hastane kampüs dışında kalacaktı. Kampüs, bin 550 yataklı bir devasa hastane olacak. İçinde kardiyoloji, onkoloji, kadın doğum ve cocuk, fizik tedavi, ruh sağlığı ve yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi yer alacak. Fevkalede güzel bir kampüs olacak. Bunun Adana'ya bir çırpıda yapılan en büyük sağlık ve kamu yatırımı olduğunu söyleyebilirim. Kampüsün yapımı için 12 Eylül Perşemde günü çok büyük imza töreni yapılacak. Sağlıkla ilgili yatırımlarımız bunla ibaret değil. Adana'da ve ilçelerinde mevcut hastanelerin kapasitelerinin artırılması, yenilerinin yapılması gibi çabalar sürüyor.''

Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç de sağlık kampüsünün Adana ve bölge için güzel bir yatırım olacağını belirterek, yeni adliye binaları gibi kentte bazı yatırımların yapılacağını kaydetti.

kalan karakter 1000

mhr mhr

Adana çok ihmal edilmişti zaten, iyi oldu...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.09.2013 01:34
canan akkus canan akkus

Istanbul disina cok buyuk kompleksli saglik tesisleri yapilmali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.09.2013 20:25
dadaş dadaş

sayın başbakanım erzurumun sağlık kampüsunden haberiniz varmı şuanki durumundan

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.09.2013 17:57
baskent baskent

ankarada yapılacak dev hastane yalan mı olduki adanaya yapılıyoo ne otoparkı var ne de düzgün hizmett

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 10.09.2013 17:42
urfalı urfalı

Urfada seçimlerde bizzat başbakan söz verdi urfaya 1600 yataklı şehir hastanesi yapacağız.Hani nerde herkese varda bize yok mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 10.09.2013 17:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.