X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakandan çalışanlara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakandan çalışanlara müjde

  • Giriş Tarihi: 3.10.2013 12:36

Yeni düzenlemede çalışanların merak ettiği kıdem tazminatına ilişkin Bakan Faruk Çelik'ten müjdeli haber.

Çalışma Bakanı Çelik, kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında bilgi verdi. Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularıyla ilgili düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu, taşeron işçilik, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmanın Ekim'in son haftasında Başbakan Erdoğan'a sunacaklarını belirterek, kıdem tazminatı konusunda işçinin de işverenin de memnun olmadığı bir durumu düzeltmeye çalıştıklarını söyledi. Çelik önceki gün kendisine gelen bir grup işverenin kıdem tazminatından kendilerini kurtarmasını istediklerin de kaydederken, 'Gebze'de iflas eden bir patronun 20 yıllık işçisi de tazminatını alamadı' dedi.


600 BİN TAŞERON İŞÇİ VAR

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, TBMM'deki yeni yasama yılı resepsiyonunda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularıyla ilgili düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını söyledi. Kamuda taşeron işçilerle ilgili milyarlık yargı kararı yükü bulunduğunu hatırlatan Çelik, 'Kamuda 200 bin kadrolu işçi var. 600 bin taşeron işçi var. Yalnız karayolları ile ilgili tazminat yükü 1,5 milyar lira. Yargı karar vermiş işe iade ediyor. Bu olay kamu ve özel sektör açısından da işçiler açısından da ciddi hak mahrumiyetleri ve ciddi sorun oluşturan bir alan onun için çözülmesi lazım' dedi.


EVDE ÇALIŞAN KADIN MÜFETTİŞ TAKİBİNDE

Türkiye'de, ev hizmetlerinde çalışan 10 bin civarında yabancı olduğuna işaret eden Çelik, 2 binden fazla denetim elemanı ve müfettiş ile yollarda her gün bu denetimlerin yapıldığını söyledi. Çelik, 'Evlerde çalışanların da kayıt altına alınması özel istihdam büroları ile takibi çok kolay olur. Sosyal güvenliğe kavuşmuş olurlar' dedi.

kalan karakter 1000

sağlık taşeron sağlık taşeron

sayın bakanım taşeron sorunu nu artık gözün
biraz adaletiniz varsa ?Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 04.10.2013 10:02
Sağlık Taşeronu Sağlık Taşeronu

Hazirandı, ekim başı oldu, sonra ekim sonu dediler. Ekim sonu gelirde bu oyalamanın sonu gelirmi orası meçhul. Ekim sonunda kabine değişkliği deyip yıllardır oyalamaktan başka bir icraatini göremediğimiz bakanın yerine gelen bakanda 1-2 sene oyalar. Biz taşeron işçilerde önümüzdeki bayram gibi nice bayramları "bayram gelmiş neyime" türküsünü söyleyerek geçiririz.. Yüreğimizde çocuklarımıza bu bayramda bayramlık alamamanın hüznü ile...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 03.10.2013 14:00
yorumsuz yorumsuz

yıllık alınacak tazminat turarı 30 günden 18 güne düşüyor, işveren çıkartırsa tazminat ödemeyecek.. bunlar mı iyi haber.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 03.10.2013 12:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.