X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kartta tek limit dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kartta tek limit dönemi

  • Giriş Tarihi: 7.10.2013 13:15 Güncelleme Tarihi: 7.10.2013 15:27

BDDK, ‘tek limit’ uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kısa sürede devreye alınacak uygulama ile tüketici, 10 farklı kredi kartı olsa bile kendisi için belirlenen harcama limitini aşamayacak.

Kredi kartı limitleri ve asgari ücretlerine düzenleme getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) sorunun köklü çözümü için radikal bir düzenlemeye gidiyor. İki yıldır üzerinde çalışılan 'tek limit' uygulamasında sona gelindi. Kısa sürede devreye alınacak tek limit uygulaması ile 10 farklı kredi kartı olsa bile tüketici kendisi için belirlenen limiti aşamayacak. Örneğin bir vatandaşın aylık limiti 2 bin TL ise farklı bankalardan üç tane kredi kartı olsa bile bu rakamın üzerine çıkamayacak. Belirlenen limiti ister tek bankadan isterse farklı bankalardan alacağı kartlar ile kullanabilecek. Düzenleme ile kredi kartı borçlu sayısının azaltılması ve konuyla ilgili yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yazım aşamasına gelindi

Bankacılık çevrelerinden edinilen bilgilere göre BDDK konuya ilişkin çalışmasını büyük ölçüde tamamladı. Önümüzdeki günlerde gerekli düzenlemenin yapılacağını belirten üst düzey bir banka yetkilisi "Kaleme alınma aşamasına geldi. Birkaç gün içerisinde konuyla ilgili değişiklik yapılacak" dedi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye'de 9 milyonun üzerinde banka kartı, 57 milyon da kredi kartı bulunuyor.

Risk analizi yapılacak

BDDK'nın kredi kartına tek limit çalışmasında vatandaşların gelirleri göz önünde bulundurulacak. Bankaların, limit hesaplaması için müşterinin kira, tahvil, bono gibi gelirini bir arada görebileceği, riskleri analiz edebileceği bir sistemin hayata geçirilmesi üzerinde de duruluyor. Her kart sahibinin gelirlerinin toplanarak, harcama tutarının belirlenmesi üzerindeki çalışmalar sürüyor.

Merkez Bankası verilerine göre kredi kartı borcunu düzenli ödemeyenlerin sayısı 1.5 milyonun üzerinde. 30 Eylül 2013 itibariyle toplam kredilerin takibe düşme oranı yüzde 2.72 iken aynı oran kredi kartında yüzde 5'in üzerinde bulunuyor. (Star)

kalan karakter 1000

erhan erhan

ülke krize girer.takla attırarak borcunu çevirenler borçlarını çeviremez duruma gelirler ve
devlete yük olurlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.12.2013 13:20
halk halk

kullanmayı beceremeyen almasın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır6
cevapla 07.10.2013 17:50
MUZAFFER MUZAFFER

SÜPER OLUR SÜPER....

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır15
cevapla 07.10.2013 15:44
VATANDAŞ VATANDAŞ

YALNIŞ YOLDASINIZ VATANDAŞI DÜŞÜNME DEĞİL VATANDAŞI ZOR DURUMDA BIRAKMAK.AYAKLANMA OLUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.10.2013 21:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.