X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Bundan daha güzel bir kader olamazdı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Bundan daha güzel bir kader olamazdı"

  • Giriş Tarihi: 23.10.2013 15:39

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kosova'nın başkenti Priştine'deki Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın yeni terminal binasının açılışında yaptığı konuşmada, "Başbakan Erdoğan, zor günlerde de güzel günlerde de dostumuzdur. Bu halk, hiçbir zaman Kosova'nın bağımsızlığı için, onun verdiği çabayı unutmayacak" diye konuştu.

Arnavutluk Başbakanı Rama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile birlikte, Türk firması tarafından yapılan Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın yeni terminal binası ve ek tesislerini açılış törenine katıldı.

Rama, törende yaptığı konuşmada, Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın yeni terminal binasının açılmasının, Kosova'nın gelişimi için büyük önem taşıdığını belirterek, "Bugünden daha güzel gün olamazdı. Büyük dostumuz Başbakan Erdoğan, bu güneşli günde geldi. Erdoğan, zor günlerde de güzel günlerde de dostumuzdur. Bu halk, hiçbir zaman Kosova'nın bağımsızlığı için, onun verdiği çabayı unutmayacak" diye konuştu.

"Bundan daha güzel bir kader olamazdı" diyen Rama, bu havalimanının Kosova halkının büyük kahramanı Adem Yaşari'yi hep canlı tutacağını söyledi.

Rama, bugünün kendisi için çok anlamlı bir gün olduğunu belirterek, "İki dostumun yanında bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Türk ve Arnavut halkarının iş birliği ve yakınlığını sürekli teşvik eden Erdoğan ve Taçi'ye teşekkür ediyorum" dedi.

Arnavutluk Başbakanı Rama, havalimanına daha güzel bir isim bulmanın mümkün olmadığını ifade ederek, "Avrupalı Kosova'nın gelişimini gösteren bu havalimanını zor dönemlerden geçen bu halk hak etti" diye konuştu.


KOSOVA BAŞBAKANI TAÇİ'NİN KONUŞMASI

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de bugün Priştine'de Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk insanlardan biri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Taçi, "Başbakan Erdoğan, Kosova'nın bağımsızlığı konusunda, 'Türkiye'nin kararı hazır' diye aramıştı. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız.
Desteğiniz için teşekkür ediyoruz" dedi.

Kendisini bugün gerek Başbakan gerekse bir vatandaş olarak çok heyecanlı hissettiğini söyleyen Taçi, tarih boyunca, baskılara maruz kalan bir
bölgeden geldiğini ve çocukken gökyüzünü izleyerek kurduğu hayalleri bugün gerçekleştirme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Türk firması Limak tarfından "yap, işlet, devret" modeliyle yapılan Adem Yaşari Havalimanı yeni terminal binası ve ek tesislerinin açılış törenine, üç ülkenin başbakanlarının yanı sıra, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile bazı milletvekilleri de katıldı.


ADEM YAŞARİ KİMDİR?

Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) öncülerinden olan Adem Yaşari, Kosova'nın bağımsızlık mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı ülkenin milli kahramanı haline geldi. Adem Yaşari, özellikle ülkenin kuzeyindeki Drenaj bölgesinde Sırplar'a karşı elde ettiği başarılarla dikkatleri üzerine çekti. UÇK'nın üst düzey yetkililerini ortadan kaldırmaya yönelik operasyon başlatan Sırp birlikleri 1998'in Mart ayında ağır silahlara sahip 7 bin polis ve askerle ülkenin orta kesimlerindeki Prekaz köyünde içerisinde Adem Yaşari ve ailesinin bulunduğu evi kuşattı. 5-7 Mart 1998'de yaşanan katliamda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 38'i Yaşari ailesine mensup 52 kişi hayatını kaybetti. Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) kurucularından olan Adem Yaşari de bu saldırılar sonucu 7 Mart 1998'de hayatını kaybetti. Ülkenin bağımsızlığının sembol isimlerinden olan Adem Yaşari'nin ismi daha sonra Priştine'deki uluslararası havaalanına verildi.

kalan karakter 1000

kedı kedı

eyvah bu başbakan larda gitti.şimdiden allah rahmet eylesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 00:03
merhaba nasilsiniz merhaba nasilsiniz

merhaba nasilsiniz yorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2013 20:44
süper türkiye süper türkiye

bosna ve Kosova savaşları ve sonuç 500 bine yakın katliam soykırım.müslüman türk katliamı.neden?çünkü o zaman türkiye güçsüz batıya bağlı bir taşeron idi.türkiye güçlü olduğu sürece dünyadaki türk milletide güçlüdür.herkes bunu böyle bilsin.onlar bizi daha iyi takip ediyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.10.2013 20:11
isimsiz isimsiz

resimdeki mavili uzaydan mı geldi? normal bayanlardan daha dikkatimi cekiyor,

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır37
cevapla 23.10.2013 15:48
Kartal1903 Kartal1903

Herkes kendi nasılsa dünyayıda öyle sanırsım bu zihniyetinin bir göstergesi

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır5
cevapla 23.10.2013 17:44
isimsiz isimsiz

ilgi alanlarından kaynaklanıyor olabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 23.10.2013 17:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.