X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışanlara şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışanlara şok

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013 12:25 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 15:11

Çalışma Bakanı Çelik’in çağrısıyla bayram sonrası yapılan ilk kıdem toplantısından uzlaşma çıkmadı. TOBB, kıdem hakkının yarıya düşürülmesini, istifa eden işçilere fondan tazminat ödenmemesini istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın, kıdem tazminatını görüşmek için işçi ve işveren temsilcilerine verdiği "Kurban Bayramı sonrası buluşma" takvimi dün gerçekleşti.

15 güne düşürülsün Çalışma Bakanlığı teknik personeli ile Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB temsilcileri bir araya gelerek kıdem tazminatı fonu kurulması ve yeni bir kıdem sistemine geçilmesi konusunu görüştü.

Toplantıda TOBB'un işçilerin kazanılmış haklarını azaltmaya yönelik önerisi ve Hükümet'in kıdem taslağındaki işçi lehine yapılacak düzenlemelere muhalif tavrı dikkat çekti.

İşletmeye bağlanmaz Hükümet'in yeni bir kıdem fonu kurularak çalışanların kıdem alacağının bireysel hesaplarda tutulması ve buradan ödenmesi yönündeki taslağına karşı çıkan TOBB, kıdem fonu kurulmasını istemediklerini, mevcut durumun aynen kalmasını, bir yıla 30 gün olan işçi kıdem alacağının 15 güne düşürülmesini istedi.

Çalışma Bakanı Çelik, taslak çalışmayı anlatırken yeni fon sayesinde bir gün dahi çalışan işçilerin kıdem alabileceğini, üstelik kendi isteğiyle işten ayrılanların da kıdeme kavuşacağını bildirmişti. TOBB, fon kurulsa dahi kendi isteğiyle işten ayrılanlara fondan kıdem tazminatı ödenmesine karşı çıktı.

Aksi halde işçilerin işletmelerine bağlanamayacağını savunan TOBB, özellikle nitelikli personelin şirketler arasındaki geçişinin hızlanacağını belirtti. TOBB'un bu yaklaşımı işçi sendikalarında tepkiyle karşılandı.


'TARAFLAR BİRBİRLERİNİN HAKKINA SAYGILI OLMALI'

Önceki akşam Hak-İş'in 38'inci kuruluş yıl dönümü toplantısına katılan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan da işçinin olamayacağını belirterek tarafların birbirlerinin haklarına saygılı olması gerektiğini söyledi. Çelik, "Bizim uzlaşı sözüyle demek istediğimiz emeğin sömürüsüne izin vermeden, işverenin rekabet gücünü bozmadan tarafları bir masada toplamaktır" mesajı verdi.

kalan karakter 1000

dolphin dolphin

ya bunun tartışmasını yapmak çok ayıp.yarın öbür gün yarım maaş verelim tam değil diyecekler.:seçim geliyor bunu yapan vebalini öder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 22:55
hayri hayri

asgari ücret en düşük memur maaşı kadar olsa ,onlarında evladı var,allah rızası için eller vicdana.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.10.2013 22:53
karayolları karayolları

Yargı kararlarına saygılı olup uygulayınız lütfen..anayasanın 138.maddesini çiğnemeyiniz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2013 18:37
ANNE ANNE

SİZ BUNLARIN PEŞİNDE KOŞMAYI BIRAKIN SİZ İŞÇİ OLMADINIZ BİLEMEZSİNİZ HER KEZ DEVLET MEMURU DEĞİL SİZ 22 YILI AŞMIŞ 40 YAŞINI GEÇMİŞ KADINLARA ÇALIŞMAK ZORUNDA KUKLA OLMUŞ ANNELERE EMEKLİLİK YASASI ÇIKARIN ÖNCE YAZIKTIR AYIPTIR ONLARDAN UTANMIYORSANIZ ÇOCUKLARINDAN UTANIN ÇOCUKLAR ANASIZ BÜYÜYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2013 18:31
adem adem

TOBB başkanı işçinin aldı asgari ücrete muhtaç olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır1
cevapla 24.10.2013 17:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.