X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Aç-kapa'dan 8 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Aç-kapa'dan 8 milyon

  • Giriş Tarihi: 25.10.2013

BEDAŞ abonesinin % 15'i fatura ödemiyor. Şirket 5 ayda elektriği kesilen yarım milyon aboneden 8 milyon liralık açma parası aldı

İstanbul'un elektriğini dağıtan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) iki yılda 500 milyon liralık yatırım planlıyor. BEDAŞ ihalesini kazanan Limak-Cengiz- Kolin Ortak Girişim Grubu'nun İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, 4.2 milyon abonenin bulunduğu bölgede fatura takibinde zorlandıklarını belirterek, açma-kapama ücretleriyle ilgili eleştirilere yanıt verdi. 4.2 milyon abonenin yüzde 60-65'inin elektrik faturasını zamanında ödediğini söyleyen Ergüneş, "Yüzde 20'si en geç 15 gün içinde ödeme yapıyor. Geri kalan yüzde 15 ile her ay uğraşmak zorunda kalıyoruz. Tam 40 hafta faturasını ödemeyenler var" dedi. 18 TL'lik açma-kapama ücretinin regülasyon tarafından belirlendiğini vurgulayan Ergüneş, 5 ayda yaklaşık yarım milyon aboneden 8 milyon liralık açma-kapama geliri elde ettiklerini vurguladı.

ARIZA YÜZDE 50 AZALDI

Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel bölgelerinin de elektrik dağıtımını yaptıklarını hatırlatan Ergüneş, bu bölgelerde arıza oranlarını yüzde 50'lere kadar indirdiklerini söyledi. Ergüneş şöyle konuştu: "Uludağ ve Çamlıbel'de yaklaşık 400 milyon liralık yatırım yaptık. Çamlıca'da ise yatırımımız 150 milyon TL'yi buldu. Bu yatırımlarla arıza oranını azalttık. Ancak bu insan kaynağıyla da ilgili. 4-C statüsündeki elemanların insafına kalmış durumdayız."

KOSOVA, DİCLE'DEN DAHA AZ KAÇIRIYOR
Türkiye'nin birçok bölgesinde kaçak elektrik sorunuyla mücadele edildiğine değinen Ergüneş, bu oranları hızla azalttıklarını da vurguladı. Ergüneş, "BEDAŞ bölgesinde kaçak oranı 2002'lerde yüzde 25'ti. Bu oranı yüzde 11'lere çektik" dedi. Çalık Enerji'yle birlikte Kosova'nın da elektrik dağıtımını üstlendiklerini hatırlatan İsmail Ergüneş, bu bölgede de kaçak kullanımın yaygın olduğuna değindi. Ergüneş, "Kosova da kaçak oranı yüzde 33. Ancak bu Dicle'nin 50 puan altında. Üstelik bunlar yakın zamanda büyük acılar görmüş, savaştan çıkmış bir halk. Burada da oranı düşüreceğimize inanıyorum" diye konuştu.

kalan karakter 1000

akıl akıl

Faturaları zamanında ödeyince elektrik kesilmiyor. Bu kadar şikayet edileceğine herkes harcadığının parasını ödesin. Esas kullanıp kullanıp ödememek haram değil mi??

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.10.2013 13:16
mertfb mertfb

%15 kaçak kullanım var ama ne hikmetse kar tavan yapmış... millet ödeyemiyor ki bu kadar kesinti var gidip kaçak kullannalardan alın birazda milletin faturası düşsün 4 yıldır urfadaydım % 70 kaçak kullanım var faturam inanın 150 tl ortalamadaydı.. şimdi osmaniyedeyim eşyalar aynı kullanın aynı 65-70 geliyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 25.10.2013 11:31
aksa aksa

hakkaten şu aksa fatura veriyor son ödeme tarihinden 3 gün sonra gelip elektiriği kesiyor açmak için 20 tl alınıyor nasıl bir devlettir bu gerek öyle bir ceza vereki diğerleri buna bi daha cüret bile edememeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 25.10.2013 10:16
Elektrikçi Elektrikçi

Bu düzen değişmeli artık elektrik su ve doğalgaz firmalarında alternatif firmalar kurulabilmeli.

Kampanyalarla rekabet piyasası oluşturulmalı, tekelcilik kaldırılmalı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 25.10.2013 09:27
ahmet ahmet

Bu bütün evrensel haklara aykırıdır. adam zaten maddi sorunu yüzünden elektriğini ödeyemiyor, düşene bir de sen vuruyorsun. Altyapını dijital hale getir, kesilmesi gereken elektriği yazılım ve otomasyon ile merkezi olarak kes, sayaca adam göndermeye de gerek yok ama işinize gelmiyor çünkü rant çok büyük. Açma kesme adı altında su, telefon ve internetten de haksız kazanç elde ediliyor. Ben bu konudaki tüm verilen paraları haram ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 25.10.2013 09:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.