LPG tüplerine yeni standart

Giriş Tarihi: 26.10.2013 10:15

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ortam sıcaklıklarına maruz kalan, 0.5 litreden 150 litreye kadar su kapasitesine sahip, taşınabilir, yeniden doldurulabilir, kaynaklı, çelik LPG tüplerinin imalatı esnasında; tasarım, yapılış ve denenmesiyle ilgili asgari standartları yeniden belirledi. 6 ay sonra yürürlüğe girecek TS EN 1442+A1 standardı, sadece dairesel kesitli tüplere uygulanacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Tüpler-Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) ile İlgili Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre "Mecburî Standard Tebliği ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS 55 EN 1442 "Tüpler-Sıvılaştırılmış Petrol Gazı İçin - Taşınabilir - Tekrar Doldurulabilir - Çelikten, Kaynaklı - Tasarım ve İmalat" standardı 6 ay sonra mecburi uygulamadan kaldırılacak. Bu Standard yerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS EN 1442+A1 "Tüpler - Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) İçin - Taşınabilir - Tekrar Doldurulabilir - Çelikten, Kaynaklı - Tasarım ve İmalat" standardı imalat ve satış safhalarında 6 ay sonra zorunlu olarak uygulanacak.

STANDARD DAİRESEL KESİTLİ TÜPLERE UYGULANACAK

TS EN 1442+A1 standardı, ortam sıcaklıklarına maruz kalan, 0.5 litreden 150 litreye kadar (150 litre dahil) su kapasitesine sahip, taşınabilir, yeniden doldurulabilir, kaynaklı, çelik LPG tüplerinin imalatı esnasında; tasarım, yapılış ve denenmesiyle ilgili asgari özellikleri kapsıyor. Standard, sadece dairesel kesitli tüplere uygulanacak.

TS EN 1442+A1 standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak. Standart, TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilecek.
ARKADAŞINA GÖNDER
LPG tüplerine yeni standart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz