X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Malulen emeklilik SGK'yı kilitledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Malulen emeklilik SGK'yı kilitledi

  • Giriş Tarihi: 29.10.2013

Malulen emeklilik kapsamını genişleten SGK'ya başvuru yağıyor. Onbinlerce kişi talepte bulununca telefonlar kilitlendi. Kurum, şeker hastalarına 3 organ kriteri getirdi

Türkiye'de binlerce kişinin yaşamını yakından ilgilendiren malulen emekliliğin kapsamı genişleyince Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuru yağdı. Onbinlerce başvuru oldu, SGK'nın telefonları kilitlendi. Halen kurum 10 milyon 382 bin kişiye emekli aylığı ödüyor. Yeni düzenlemeyle 112 bin 241 olan malulen emekli sayısı 116 bin 491'e çıkacak. Kurum yetkilileri, özellikle şeker hastalarından yoğun başvuru olduğunu belirterek, "Tüm şeker hastalarının bu düzenlemeden yararlanması imkânsız" açıklaması yaptı. Şeker hastalarının yoğun talebi üzerine başvuru kriterlerine de açıklık getirildi. Türkiye'de 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunuyor. Şeker hastalığı nedeniyle en az 3 organında bozulma görülenler malulen emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Malulen emeklilik başvurusunda bulunanların en az 15 yıllık şeker hastası olması gerekiyor.

LÖSEMİDE 24 AYLIK SÜREKLİ HAK

Yeni düzenlemeyle beraber, çalışma gücünde kayıp oluşturulan kronik hastalıkları bulunanlar da malulen emeklilik kapsamına alındı. Buna göre, böbrek, karaciğerden sonra kalp, akciğer, bağırsak, kemik iliği nakli olan hastalara maluliyet hakkı getirildi. Birkaç istisna dışında tüm kanser hastalarına 18 ay, lösemi hastalarına ise 24 ay sürekli maluliyet hakkı tanındı.

ALZHEİMER'A DÜZENLEME
SGK'nın çıkardığı yönetmelikte, demans, alzheimer, epilepsi (sara) gibi nörolojik hastalıklar da ayrıntılı bir şekilde düzenlendi. Travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar için de maluliyet koşulları belirlendi. Yeni düzenlemede, uyku bozuklukları solunum sistemi hastalıkları için de ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

SOLUNUM CİHAZI KRİTERİ
Yatalak , bakıma muhtaç kişiler yeni düzenleme ile malul sayılabilecek. Bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar, daha önce yönetmelikte yer almayan kalp, akciğer ve sindirim sistemi hastalıklarının da ayrıntılı kriterleri oluşturuldu. Yardımcı solunum cihazı ile yaşamını sürdüren de bu kapsama alındı. Bulaşıcılığı yüksek hastalıklar için 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

BİRDEN ÇOK HASTALIK
Asrın hastalıkları olarak bilinen, ani ölüme neden olan, bu nedenle yakın takip ve yüksek maliyet gerektiren kalp hastalıkları da güncellendi. Her hastalık grubu için ayrı değerlendirme yapıldı. Tek tek değerlendirildiğinde maluliyet kriterlerini karşılayamayan ancak bütün olarak bakıldığında kişinin çalışmasına olanak vermeyen durumlarda hastalar kurul kararıyla malul olabilecek.

kalan karakter 1000

kenan.karslıoğlu kenan.karslıoğlu

ben.malulen.emeklimi.istedim.verilmedi.kalpnaklibekliyorum.bunası.yasa.ölüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2014 17:39
abdullah abdullah

güzel bir olay ama başvuranlar geri dönüyor çünkü çoğu kişinin 1800 gün prim borcu ödeyecek durumu yok. bu 1800 gün prim ödemesini taksitlendirinler lütfen. bir iyilik yapmışken tam yapmak lazım :), bekliyoruz lütfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.11.2013 22:14
ali baba ali baba

insanlar hastaysa malulen emekli olabilmeli.sayının çokluğu azlığı diye bişey yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır1
cevapla 29.10.2013 10:56
bilge yilmaz.. bilge yilmaz..

bulaşıcı hastalıklarda neden hepait yok ki? halbuki hepatit veremden ve aıds,ten bile daha ölümcül bir buylaşıcı hastalık türüdür..ve hızla yayılama gösteren bir hastalık..hele hele kronik hepatit b,c türleri..işyerinde hepatite yakalanan kişiler hem işveren hemde sgk,devlete karşı ağır tazminat davaları açabilirler.sadece bunlar değil bunların bulaştırdığı diğer insanlarda byuu tazminatları açabilirler bunlar düğünülmemiş mi.hayret bişi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 29.10.2013 08:29
ALİ ALİ

önce yaşa takılanları ve staj mağdurlarını düzeltseler ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 29.10.2013 08:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.