X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıdemde kritik gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kıdemde kritik gün

  • Giriş Tarihi: 30.10.2013 09:56 Güncelleme Tarihi: 30.10.2013 13:57

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda kritik gün 10 Kasım olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 10 Kasım’a kadar sosyal taraflardan görüş toplama işlemini tamamlayacak.

İşveren örgütleri TOBB ve TİSK, kıdem tazminatına lehlerine düzenleme isterken, Türk-İş, haklarda geri dönüşün genel grev nedeni olacağı yönündeki tavrını sürdürüyor.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre; kıdem tazminatı düzenlemesine neşter atmak isteyen hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden 10 Kasım'a kadar görüş istedi. TOBB'un görüşlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletildiği öğrenildi. Önümüzdeki süreçte diğer konfederasyonların görüşlerinin de bakanlığa ulaşması bekleniyor.


GÖRÜŞLER ALINIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarafların görüşleri alınmadan herhangi bir taslak hazırlığı içine girilmeyeceğini vurguluyor. Üst düzey bakanlık yetkilileri, taslak haline getirilen herhangi bir çalışma olmadığını belirtti. Seçimlerden önce olup olmayacağı belirsizliğini koruyan kıdem tazminatı düzenlemesinde tazminata esas gün sayısının düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet kanadı, kıdem tazminatına esas alınan yıllık ücret oranının yüzde 8'den yüzde 4'e indirilmesine sıcak bakıyor.


10, 15, 20 YIL...

Parasını 10, 15 ya da 20 yıl kıdem tazminatı fonunda tutan işçilere farklı farklı nemalandırmalar uygulanması da hükümetin sıcak baktığı hususlar arasında. Hükümet, parasını fonda çok tutana çok tazminat ödenmesinden yana. Tazminat alacak olanların en az 15 yıl ve 3 bin 600 prim günü çalışması gerektiği de öne çıkan hususlar arasında.

Bir diğer sorun da yeni sisteme geçişin zorunlu tutulup tutulmayacağı olacak. Halen çalışmakta olanların kıdeme esas alınan gün sayısının korunması, yeni sistem geldikten sonra bu oranların düşürülerek uygulanması seçenekler arasında öne çıkıyor. Yeni sisteme geçişte işçinin rızasının aranması da gündemde.


İSTİFA ŞARTINDA ANLAŞMAZLIK

İşverenler, mevcut sistemin mutlaka değişmesi gerektiği görüşünde. TOBB, kıdem tazminatına esas olan gün sayısının yarı yarıya düşürülmesini, istifa eden işçiye de hiçbir şekilde fondan para ödenmemesini istiyor. TOBB, fondan tazminat çekilmesinin emeklilik ya da işten atılma şartına bağlanmasını, aksi halde işçilerin sık sık işyeri değiştireceğini belirtiyor. İşçi kesiminde ise Türk-İş ve DİSK, fona devire cepheden karşı çıkıyor. Türk-İş, kıdem tazminatı haklarında geri gidişin genel grev nedeni sayılacağı konusundaki tavrından geri adım atmıyor. Türk-İş, taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorununun ise çözülmesini istiyor.

Kaynak: Milliyet

kalan karakter 1000

i.alkaya i.alkaya

on bunu bilmem herkes açık ve net olsun ben 26 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum.ben bile tazminat konusunda endişeye kapılmaya başladım.30 günmü 15 günmü. hergün birileri değişik değişik yorumlar yapıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2013 19:02
isyan isyan

buradan hükümete sesleniyorum işçinin kıdem tazminatıyla oynayacaklarına vergi kaçıran naylon fatura kesen işverenleri denetlesinler

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 30.10.2013 15:22
LEYLA LEYLA

benim anlamadığım bu konu neden ortaya çıktı ne istiyorsunuz özel sektörde zaten anamız ağlıyor günde 11 saat çalışıyoruz ne istiyorsunuz siz yapacağınız işleri yapın ya bu nedir emeklilik üstünde durun bunca insan 40 yaşını geçmiş hala köle gibi çalışıyor evlatlar annesiz büyüyor yeter ya bırakında emekli olalım evlatlarımızla olalım birazda insan gibi yaşayalım köle ettiniz bizi köle

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır0
cevapla 30.10.2013 15:07
isyankar isyankar

ben zaten doğuştan devre kaybıyım kıdem tazminatını kıdemliler hak ediyor. kıdemliler ( hükümet ve onun yalamaları bütün işverenler) başımın gözümün sadakası olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2013 14:55
MİSAFİR MİSAFİR

ak parti sana oy yok allah sizi bildiği gibi yapsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.10.2013 14:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.