X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üç çocuğa gelir vergisi teşviki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üç çocuğa gelir vergisi teşviki

  • Giriş Tarihi: 11.11.2013

Maliye'den üç çocuk için verilmesi planlanan teşvike yeni formül geldi. Nakit yerine gelir vergisi desteği verilecek. Ayrıca çalışan anneler altı yıl erken emekli olacak

Hükümetin üzerinde çalıştığı çocuk teşvik paketine sürpriz düzenlemeler girdi. Çalışan kadınlara altı yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre, 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa tasarısı ile üç çocuklu asgari ücretlide gelir vergisi yükü sıfıra çekiliyor. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "nakit" destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kaldı.

DOĞUMLA SINIRLI DEĞİL

Dört bakanlığın yer aldığı paket yeni yıldan önce açıklanacak. Pakete göre, doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadın bu borçlanma hakkından yararlanabilecek.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

Aile Bakanlığı, ev kadınlarının maddi koşullarına göre nakit hem de mama, bez ihtiyaçlarının karşılanması önerisi getirdi. Ancak, Maliye nakit desteğinin mali yükünün ağır olacağını bildirdi. Avrupa'daki gibi çalışan anneler için yüzde 40 esnek çalışma sistemi de getirilecek.

KADEMELİ EMEKLİLİK GÜNDEMDE
Çocuk sayısına göre, kademeli emeklilikte gündeme gelirken bu konuda nihai karar Bakanlar Kurulu'nda verilecek. Çalışma Bakanlığı, esnek çalışanların emeklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak.

HAMİLELİK RİSKE ATILMAYACAK
İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılamayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.


kalan karakter 1000

bülent bülent

3 çocuğum var 2 daha istiyorum fakat 60 yaşına kadar çalıştığım düşünülürse çocuklar belli bir yaşa geldiğinde onlarla ilgilenecek ihtiyacı olan baba desteğini bulamayacak ve çocuk ile baba kopuk bir hayat yaşayacak bu yüzden erkeklerde emeklilik yaşının 50 ye indirilmesi bence çok cazip olacaktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 15.11.2013 15:03
sedat yıldırım sedat yıldırım

Emeklilikte yaşa takılan binlerce insan varken, böyle bir yasanın çıkması büyük bir haksızlıktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 11.11.2013 18:58
kalem kalem

EĞER BU KANUN UYGULAMAYA GİRERSE ÇOK İYİ OLACAK
VE BU KANUNDA EMEĞİ GEÇEN LERDEN

ALLAH EBEDİYYEN RAZI OLSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 11.11.2013 12:57
sedat yıldırım sedat yıldırım

Emeklikte yaşa takılan binlerce insan varken ve onlar emekli olabilmek için kaç yıldır ugraşırken.Böyle bir yasanın çıkması ne derece dogru olur.Hak yemiş olur hükümet...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 11.11.2013 19:01
serdar serdar

ERKEKLEREDE BU İMKAN VERİLMELİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 11.11.2013 12:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.