X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Savunmada dev adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Savunmada dev adım

  • Giriş Tarihi: 13.11.2013 12:41 Güncelleme Tarihi: 13.11.2013 15:04

Bor madeni, enerji, sağlık, gıda, otomotiv ve kozmetik sektörlerinden sonra savunma sanayinde de kullanılacak.

Bor madenini nanoteknolojiyle işleyerek çeşitli sektörlerde kullanan FHM Nanoteknoloji Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, Türkiye'nin bor madeni rezervlerinin büyük bir çoğunluğuna sahip olduğunu söyledi.

Nano kompozit ve yerli kaynakları kullanarak bor madeninden son olarak alüminyum zırh elde ettilerini belirten Arvas, ürünün çelikten 3 kat daha hafif olduğunu vurguladı.

Arvas, alüminyum zırhın, savunma sanayisine yönelik çelik yelekler, zırhlı personel taşıyıcılar, para nakil araçları, çelik miğferler, karakol gibi yüksek korumalı binalar ve otomobillerin dış kısımlarında kullanılabileceğini bildirdi.


ÜLKEYE BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Bor madeninin, savunma sanayisinde de kullanılmasının ülkeye büyük katma değer sağlayacağını ifade eden Arvas, aynı zamanda uluslararası platformlarda Türk teknolojisine olan güvenin de tescilleneceğini anlattı.

Arvas, bor madenini 5 ila 50 nanometre arasında üretilmesinin devrim sayılacak bir çalışma olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Nano bor malzemeler, doğal ve katkısız özellikleri nedeniyle çok farklı sektörde kullanılır. Alüminyum zırh, dünya çapında bir yeniliktir, çelik konstrüksiyonun yerine geçebilir. Çelik yeleklerde kullanıldığında, yakın mesafalerde (5-10 metre) kurşun, alüminyum zırhı delip, karşı tarafa geçemiyor. Zırhlı otomobillerde kullanıldığında da hafifliği nedeniyle daha az yakıt tüketiyor, lastik aşınmasını azaltıyor, aracın hız ve performansını artırıyor. Karakol ve dış bina korumaları konusunda ise yüksek güvenlik imkanı sunuyor."


YURT DIŞINDAN 100 MİLYON DOLARLIK TALEP

Nanoteknolojiyle elde edilen borlu alüminyum kompozit zırhın, hafifliği, çelikten ucuz olması, rahat işlenmesi gibi avantajlarının bulunduğuna işaret eden Arvas, yurt dışından yaklaşık 100 milyon dolarlık sipariş aldıklarını bildirdi.

Arvas, talepleri karşılamak amacıyla bazı yerli gruplarla yatırım işbirliği için görüşmelerin sürdüğünü anlattı.


TÜRK İŞ ADAMLARINA SİTEM

Türk işadamlarını yeterli ve doğru Ar-Ge yatırımı yapmadıkları konusunda eleştiren Arvas, "Gelişmiş ülkeler, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına büyük kaynak ayırıyor. Türkiye'de ise işadamları devletten destek almadan hiçbir üretime sıcak bakmıyor. Sadece yabancı ülkelerden alınan distribütörlüklerle çalışmalarını sürdürüyorlar. Distribütörlükler alınarak değil, verilerek kalkınma sağlanır" değerlendirmesine bulundu.

kalan karakter 1000

kaya gazı kaya gazı

çatlamayın ey nankörler sizin yerinize dünya alem çatlıyor zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.11.2013 19:08
bumisa bumisa

hehe bizde yedik bu masalları laf değil icraat yapın icraat

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 13.11.2013 17:43
ismail ismail

Bitmez bor masalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır8
cevapla 13.11.2013 15:40
okur okur

Japonu ,Cinlisi ,Almani dusunemedi de sen mi dusundun bunu. Bitmez bu bor masallari, daha once de bor petrole alternatif yakit oluyordu...Altya tankina zirhi nedense bordan degil kompozit malzemeden yapiyor devlet neden acaba ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır26
cevapla 13.11.2013 14:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.