X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalara fazla mesai cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalara fazla mesai cezası

  • Giriş Tarihi: 22.11.2013 09:27

Çok sayıda bankaya fazla mesaiye bıraktıkları personel için yaklaşık yarım milyar liralık ödeme yükümlülüğü getirildi. Bankalar 500 milyon TL'yi ocağa kadar çalışanların hesaplarına yatıracak.

Bankaların başı, rekabet cezasından sonra bu kez de fazla mesai cezasıyla belada. 12 bankanın, rekabeti ihlalden indirimli 837 milyon lira ceza ödemesinin ardından bu kez daha yüksek sayıda banka, fazla mesaiye bıraktıkları personel için yaklaşık yarım milyar liralık ödeme ile karşı karşıya.

Aralarında devlet bankalarının da bulunduğu çok sayıda bankanın cezası tebliğ edildi. Bankalar 500 milyon liralık bu meblağı ocak ayına kadar çalışanların hesabına yatırıcak. Yatırmadıkları takdirde ise bu paranın 3 katı kadar idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.


ÇAPRAZ SORGU YAPILDI

Edinilen bilgiye göre, banka çalışanlarının yoğun şikâyetleri neticesinde 1 yıla yakın süre önce mesailer mercek altına alındı. Fazla mesainin engellenmesi için bankalara yazı yazılmasının ardından, belli bir süre verildi. Sürenin dolmasının ardından denetlemeler başladı.

Çalışma Bakanlığı müfettişleri, saat 18.00'den sonra banka şubelerine giderek banka çalışanlarına mesai saatleri konusunda sorular sordu. Yapılan görüşmelerin yanı sıra bankaların resmi mesai kayıtları ve çalışanların şikâyetleri de dikkate alınarak ceza kesildi. Banka yöneticilerinin yönlendirme yapmaması için çapraz sorgu yöntemi uygulandı.


'GÖNÜLLÜ MESAİ' İMZASI

İncelemeler sırasında, bazı bankalarda "gönüllü mesai" belgesi imzalattırıldığı da tespit edildi. Yapılan incelemelerin ardından yaklaşık 500 milyon liralık ödeme yükümlülüğü genel müdürlüklere tebliğ edildi. Bankalar fazla mesaileri ödemezse bu paranın 3 katı kadar idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. Personeli yasal mesaiden fazla çalıştıranlar geriye dönük birikmiş fazla mesai ücretlerini ödemek zorunda kalacak.


ARALARINDA KAMU BANKALARI DA VAR

Kesilen cezalar arasında yüklü maaş ödemeleri yapan devlet bankalarının da olduğu öğrenildi. Mevzuata göre banka personeli yıllık 270 saati geçecek şekilde fazla mesai yapamıyor. Fazla mesai sorununun çözülmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) da devreye girdiği, banka sistemlerinin saat 18.00'den sonra işletilmemesi için merkezden kontrol sisteminin devreye gireceği belirtildi. Bu kapsamda, mesai bitiminden sonra işlem yapan banka şubeleri tespit edilebilecek.


REKABET CEZASI İNDİRİME GİRDİ

Rekabet Kurulu, 12 banka hakkında başlattığı soruşturmada mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu'nun ihlal edildiğini belirlemiş ve 12 bankaya toplamda 1.1 milyar lira ceza kesmişti. Yüzde 25 "erken ödeme" indirimi sayesinde 837 milyon liraya inen ceza, bankalardan tahsil edilmişti.

Kaynak: Milliyet

kalan karakter 1000

Alp Alp

Çalışanlarına Fazla mesai ücretlerini ödemeyen bankalara kesilen ceza fazla mesai ücretlerden daha düşükmüş . Yine bir trajik komedi yaşanıyor. Biz emekçi banka çalışanlar yine kaybeden taraf olduk ya inanılır gibi değil. Suçumuz fazla çalışmak. Ekmek parasınaaaaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 05.12.2013 23:40
Bankacı Bankacı

Tüm bankalar kapıları saat 16.00 da kapatmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır1
cevapla 02.12.2013 22:29
Bankacı Bankacı

Kapılar saat 16 oo da kapanmalı..devlet bunu düzenlesin bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2013 22:28
mehmet mehmet

Arkadaslar fazla mesai talepleri hangi dekilde yapilacak ve geriye donuk yapilabilecekmi bilgisi
Olanlar yaxabilirmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.11.2013 23:39
YILMAZ YILMAZ

AVM BANKALARI FAZLA ÇALIŞIYOR HAKSI REKABET DEGİL Mİ BU.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.11.2013 19:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.