ÇBS'de CEO skandalı

Giriş Tarihi: 3.12.2013 12:48 Güncelleme Tarihi: 3.12.2013 16:04

Şirketin CEO'su tazminatsız ve bildirimsiz işten çıkartıldı, iddia ise rakiplere şirket bilgilerini sızdırmak.

Boya sektöründe faaliyet gösteren ÇBS, holdingin ve bağlı şirketlerin CEO'su olan Hasan Safa Doğantürk'ün başka şirkete belge ve bilgi sızdırmakla suçlayıp işine son verdi. Doğantürk'ün iş akdi tazminatsız fesh edildi.

İşte Doğantürk'e gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda da yayınlanan yazı:

Bilindiği üzere 4 Ocak 2005 ve emeklilik sonrası 01 05 2006 tarihinden beri şirketimizde Genel Müdür olarak ve 12 Aralık 2011 tarihinden itibaren ÇBS Holding A.Ş ve bağlı kuruluşlarının CEO su olarak çalışmaktasınız. Şirketimizde çalıştığınız süre içinde şirketimizin birlikte iş yaptığı başka bir şirkette yönetici, yetkili olarak çalışarak şirketimizin iştigal konusu ile ilgili olarak diğer şirkete bilgi ve belge temin ettiğiniz, şirketimizin elemanlarını , aletlerini ve araçlarını kullanarak diğer şirkete menfaat sağladığınız, özetle; tarafınıza verilen hak ve yetkileri kötüye kullandığınız, emniyeti suistimal ettiğiniz ve halka açık şirketimizde haksız rekabet oluşturacak davranış ve işlemler yaptığınız, şirketimizde sürdürdüğünüz görev nedeni ile sahip olduğunuz tüm ticari sır, profesyonel iş ilişkileri, bilgi ve belgeler ile know-how ları diğer şirket için kullandığınız tespit edilmiş olup, iş akdiniz 4857 Sayılı İş Kanunun 25/II/ e) maddesinde yer aldığı üzere "İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması" maddesi gereğince haklı nedenlerle 29.11.2013 tarihi itibariyle tazminatsız ve bildirimsiz olarak feshedilmiştir.

Yukarıda sayılan nedenlerle hakkınızda hukuki ve cezai başvuruların derhal yapılacağını, SPK'ya bildirimde ve ihbarda bulunulacağını , yaptığınız işlemler nedeni ile şirketimize verdiğiniz zarar ile 3. kişilere verildiği tespit edilecek tüm zarar ve ziyan ile diğer dava ve talep hakkımızı saklı tuttuğumuzu, taleplerimiz dava konusu olduğu takdirde dava masrafları ile ücreti vekaletin tarafınıza yükletileceğini ile ihtaren ve ihbaren bildiririz."
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇBS'de CEO skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz