X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 40 bin çiftçiye cep mühendisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

40 bin çiftçiye cep mühendisi

  • Giriş Tarihi: 5.12.2013

Turkcell Tarım Doktoru servisi 2 yılda 40 bin üyeye ulaştı. Ziraat mühendislerini çiftçilerin cep telefonuna getiren uygulama sayesinde verimlilik artışı yüzde 20, tasarruf ise yüzde 10'u buldu

Turkcell'in İletişim sponsorluğunda 'da gerçekleştirilen Growtech Eurasia Tarım Fuarı dün başladı. Turkcell dört buçuk yıl önce başlattığı 'Çiftçi Birliği Projesi'nin sonuçlarını da fuarda açıkladı. Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Alper Ergenekon, 'Tarım Doktoru' hizmeti ile Ege'de çiftçilerin maliyetini yüzde 20 düşürdüklerini söyledi. Sisteme 40 bin çiftçinin üye olduğunu belirten Ergenekon, "Tarım Doktoru servisimizle, toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7/24 destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlıyoruz" dedi.

10 mühendis telefonda

Tarım Doktoru ile çiftçilerin ayda 4 TL'ye ziraat danışmanlığı aldıklarını söyleyen Ergenekon, sistemi şöyle anlattı: "10 ziraat mühendisi çiftçi ile temasa geçiyor. Çiftçi ürünü ve tarla bilgilerini veriyor. Buna göre kendisine gübreleme, ilaçlama ve sulama gibi bilgiler düzenli olarak gönderiliyor." Ergenekon, proje sayesinde ortalama yüzde 10 tasarruf sağlandığını vurguladı. Tarım Doktoru uygulamasını 1 yıldır kullanan Manisalı kuru üzüm üreticisi Hasan Zoplan'ın hikâyesini örnek veren Ergenekon, şöyle devam etti: "Kendisi yıl boyunca Tarım Doktoru'nu kullanmış. Don tehlikesi uyarılarımız ve ilaçlama tavsiyelerimizi uygulayarak normalde köyünde bir dekarda 300-400 kg civarında kuru üzüm rekoltesi elde edilirken kendisi bu rakamı 650 kiloya çıkarmış. Ürünündeki yüzde 63'lük artışla da 32 bin TL daha fazla gelir elde etmiş" dedi.

1.3 milyon çiftçi abone

Türkiye'de 3.4 milyon çiftçi olduğunu anlatan Ergenekon, bunların 2.9 milyonunda cep telefonu bulunduğunu belirterek "Turkcell Çiftçi Birliği'nin 1.3 milyon üyesi var. Bu birliğin üyeleri, ürün ve köye özel hava durumu servisi sayesinde her gün cep telefonlarına mesaj alarak ürünlerini olası zararlara karşı koruyabiliyorlar. Bu kapsamda en yüksek ve en düşük sıcaklık, meteorolojik olaylar, nem oranı, rüzgârın yönü ve hızı, don bilgisi ile yağış miktarı gibi bilgiler ceplerine geliyor.

Tohumda İsrail tekelini kırdık
Dünyanın en büyük 3'üncü tarım fuarı olan Growtech Eurasiai'ya, 52 ülkeden 100'den fazla tarım şirketi katıldı. İsrail'in açık ara lider olduğu tohum üretim işinde Türkiye'nin başarısı fuarda dikkat çekti. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, tohum çalışmalarında önemli mesafe katedildiğini söyledi. Ünlü, yerli tohum kullanım oranının 10 yıl öncesine göre yüzde 20'den 50'ye ulaştığını belirtti. Sektördeki İsrail tekelinin kırıldığını ifade eden Dr. Ünlü "2004'te tohumların yüzde 90'ı ithal ediliyordu. Bunda İsrail'in ağırlığı vardı. 5 üniversite, 5 araştırma geliştirme enstitüsü ve 35 özel sektör şirketiyle çalışma başlattık. Tescil edilen yerli tohumları ihraç deceğiz" diye konuştu.