X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sivas'ın çamuru dünyaya açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sivas'ın çamuru dünyaya açıldı

  • Giriş Tarihi: 1.4.2014

Ar-Ge teşvikleriyle teknoloji yatırımlarının büyük hız kazandığı Sivas'ta girişimciler birbirinden ilginç buluşlara imza atıyor. Avrupa'ya lens ihraç etmeyi başaran şehir, killi çamurdan ürettiği kremleri de farklı kıtalardan 40 ülkeye satıyor

Sivas'ta son dönemde artan sanayi yatırımlarının önemli kısmı yenilikçi ürünlere odaklanmış durumda. Sağlıktan kozmetiğe, kimyadan tekstile kadar 200'den fazla işletmenin bulunduğu ilde patentli buluş sayısı da hızla artıyor. Bazı yatırımlar ise görenleri şaşırtıyor. Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde Avrupa'ya lens ihracatı yapan ileri teknolojiye sahip bir fabrika bulunuyor. Kil çamurundan güzellik kremleri üreten Dermokil de Rusya ve Avrupa pazarında gösterdiği ihracat başarısıyla göz dolduruyor. Doğal ürünlere karşı hızla artan ilgiye Türk girişimci yeni bir boyut kazandırmış. Toprağın mucizesiyle İsrail'de karşılaşan girişimci Ünal Karaca, kilden güzellik kremi üretiyor.

AFRİKA'YA SATIYOR

Dermokil markasıyla satılan ürünün hikâyesi ise Karaca'nın Lut Gölü'nün çamurlu sularında şifa arayan insanlardan etkilenmesiyle başlıyor. Gölden aldığı kili Türkiye'ye getiren Karaca, annesinin şikâyet ettiği ayaklarında kili kullanıyor ve kısa sürede olumlu sonuç alıyor. Bunun üzerine üretim fikrini hayata geçiren Karaca'nın hedefi Rusya'nın yanı sıra Afrika ve Ortadoğu'da büyümek.

1 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ
Sivas'ın 330 bin olan şehir merkezi nüfusunun 2023'te 500 bine çıkması bekleniyor. İhracatını 1 milyara çıkarmayı hedefleyen şehrin öncelikli planları arasında tersine göçü başlatmak var.

ŞEHRİN AR-GE KARNESİ
* Faydalı model-patent (2013): 19
* Ar-Ge mühendisi: 196
* Ar-Ge merkezi: 4
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 122
* Üniversiteyle çalışan KOBİ: 49
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 140
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 110
* Avrupa Birliği projeleri: 85
* 25 yaş altı girişimci: 55

HAFTANIN İŞİ
Köfteye standart getiren tek şehir
Sivaslılar iller arasında kıran kırana rekabetin yaşandığı köfte konusunda da iddialı. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas köftesinin dünyaca ünlü bir marka haline gelmesi amacıyla Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak haklarını koruma altına aldı. Köfteyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise eti. Sivas köftesi hazırlanırken tuzdan başka katkı maddesi kullanılmıyor. Bu konuda ilk kez standart uygulama ve denetim getiren il de Sivas oldu. Sanayi Odası, esnafın tescilli Sivas köftesi satabilmesi için yetki belgesi dağıtıyor. Yetki almayanların işletme tabelalarından ve menülerinden Sivas köftesi ibareleri kaldırılıyor. Uyarıları dikkate almayan işletmelere ise cezai işlem uygulanıyor.

HAFTANIN İNOVASYONU
BİR TIKLA EĞİTİME ULAŞTIRDI
PortalIa A.Ş., profesyonel dünyada eğitmenlerle öğrencileri ve eğitim arayanları aynı platformda buluşturuyor. Yakın zamanda hayata geçen eğitim portalı egitimbul.com, İstanbul'dan Kars'a Türkiye'deki tüm profesyonel eğitimlere tek tuşla ulaşmanızı sağlıyor. Egitimbul.com'da sınıf içi ya da online eğitimleri bulabilir, satın alabilir veya aldığınız eğitimlere yorum yapabilirsiniz. Portalia Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, "Egitimbul.com ile eğitim yönetimini çok kolay hale getiriyoruz. Eğitim kurumları tüm eğitimlerine ait satış ve ödemeleri, katılımcı takibi ve iletişimini portalımız üzerinden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca geniş kitlelere ulaşmak isteyen kurumların, sınıf eğitimlerini online eğitimlere dönüştürüp egitimbul.com üzerinden herkese ulaştırıyoruz" dedi.

HAFTANIN FIRSATI
GİRİŞİMCİ KAHVEDE BULUŞTU
İlk olarak 2009 yılında İzmir Kordon'da kurulan Kahve Durağı, franchise zincirinin ilk halkasını 2011'de Adana'da hayata geçirdi. Halen İstanbul, Adana, Ankara, Çorlu, Denizli, Samsun, Yalova dahil pek çok şehirde 43 şubesiyle hizmet veriyor. Şirketin hedefi franchise yoluyla büyümesini sürdürmek.